LK-833/IP/05/499 - Termin powstania obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 września 2005 r. Ministerstwo Finansów LK-833/IP/05/499 Termin powstania obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości.

Odpowiadając na pismo z dnia 18 lipca 2005 r., w sprawie terminu powstania obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości, Ministerstwo Finansów wyjaśnia:

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. z 2002 r. Nr 9, poz. 84 ze zm.) podatnikami podatku od nieruchomości są: osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, które są właścicielami (lub posiadaczami samoistnymi) nieruchomości lub obiektów budowlanych, użytkownikami wieczystymi gruntów bądź posiadaczami nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego na podstawie umowy zawartej z właścicielem, z Agencją Własności Rolnej Skarbu Państwa lub z innego tytułu prawnego, a także bez tytułu prawnego (z wyjątkiem posiadania przedmiotów opodatkowania wymienionych w ust. 2 powołanego artykułu).

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz.U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 ze zm.) samodzielny lokal mieszkalny lub lokal o innym przeznaczeniu mogą stanowić odrębne nieruchomości. Umowa o ustanowieniu odrębnej własności lokalu powinna być dokonana w formie aktu notarialnego; do powstania tej własności niezbędny jest wpis do księgi wieczystej (art. 7 ust. 2 ww. ustawy).

Jak stanowi art. 29 ustawy z dnia 26 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz.U. z 2001 r. Nr 124, poz. 1361 ze zm.), wpis w księdze wieczystej ma moc wsteczną od chwili złożenia wniosku o dokonanie wpisu, a w wypadku wszczęcia postępowania z urzędu - od chwili wszczęcia tego postępowania.

Należy zauważyć, iż zgodnie z art. 92 ust. 4 ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. - Prawo o notariacie (Dz.U. z 2002 r. Nr 42, poz. 369 ze zm.) notariusz jest obowiązany przesłać z urzędu sądowi, właściwemu do prowadzenia ksiąg wieczystych, wypis aktu notarialnego zawierający wniosek o wpis do księgi wieczystej wraz z dokumentami stanowiącymi podstawę wpisu, w terminie trzech dni od sporządzenia aktu.

Powyższe oznacza, że w opisanej sytuacji zawarcie umowy sprzedaży lokalu niewyodrębnionego prawnie wraz z ustanowieniem odrębnej własności lokalu nie powoduje jeszcze powstania obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości. W momencie zawierania takiej umowy lokal jest bowiem częścią składową nieruchomości (obowiązek zapłaty podatku ciąży na właścicielu nieruchomości - tj. spółdzielni mieszkaniowej).

W przypadku dokonania wpisu w księdze wieczystej następuje prawne wyodrębnienie nieruchomości lokalowej z dniem złożenia wniosku o dokonanie wpisu. Z tym dniem nabywca staje się właścicielem nieruchomości i zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych ciąży na nim obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został złożony wniosek o wpis do księgi wieczystej.

Opublikowano: Biul.Skarb. 2005/5/21