LK-832/KM/05/729 - Zwolnienie od podatku rolnego gruntów przeznaczonych na utworzenie nowego gospodarstwa rolnego lub powiększenie już istniejącego do powierzchni nieprzekraczającej 100 ha.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 stycznia 2006 r. Ministerstwo Finansów LK-832/KM/05/729 Zwolnienie od podatku rolnego gruntów przeznaczonych na utworzenie nowego gospodarstwa rolnego lub powiększenie już istniejącego do powierzchni nieprzekraczającej 100 ha.

Odpowiadając na pismo z dnia 2 listopada 2005 r., znak: (...) w sprawie interpretacji przepisów ustawy o podatku rolnym, Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia:

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz.U. z 1993 r. Nr 94, poz. 431 ze zm.) zwalnia się od podatku rolnego grunty przeznaczone na utworzenie nowego gospodarstwa rolnego lub powiększenie już istniejącego do powierzchni nieprzekraczającej 100 ha:

a) będące przedmiotem prawa własności lub prawa użytkowania wieczystego, nabyte w drodze umowy sprzedaży,

b) będące przedmiotem umowy o oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste,

c) wchodzące w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, objęte w trwałe zagospodarowanie.

Jak stanowi art. 12 ust. 3 ww. ustawy, okres zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 4, wynosi 5 lat, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zawarto umowę sprzedaży gruntów lub prawa wieczystego użytkowania, ustanowiono prawo wieczystego użytkowania gruntów lub objęto grunty w trwałe zagospodarowanie, czyli w dzierżawę lub użytkowanie na okres nie krótszy niż 10 lat, w drodze umowy.

Jeżeli podatnik nabywa lub obejmuje grunty o powierzchni mniejszej niż 100 ha, zwolnienie, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 4, dotyczy gruntów kolejno nabywanych lub obejmowanych w trwałe zagospodarowanie do powierzchni łącznie nieprzekraczającej 100 ha.

O możliwości zastosowania zwolnienia z podatku rolnego decyduje powierzchnia gospodarstwa utworzonego lub powiększonego w wyniku czynności wymienionych w art. 12 ust. 1 pkt 4.

Jeżeli obszar tego gospodarstwa (w przypadku powiększenia łącznie z gruntami wcześniej wchodzącymi w jego skład) nie przekroczy obszaru 100 ha, to nowo nabyte grunty podlegają zwolnieniu z podatku. Natomiast gdy powierzchnia nowo utworzonego lub powiększonego gospodarstwa przekroczy 100 ha, omawiane zwolnienie nie będzie miało zastosowania. Powyższe zostało potwierdzone w orzecznictwie Sądowym, w tym w uchwale 7 sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 4 maja 1999 r. FPS 21/98, której treść zachowuje aktualność również w obowiązującym stanie prawnym.

Odnosząc się do opisanego w piśmie przypadku, należy zauważyć, że zagadnienia związane z egzekucją z nieruchomości, w tym poprzez licytację, normuje ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. z 1964 r. Nr 43, poz. 296 ze zm.). Zgodnie z art. 952 ww. ustawy zajęta nieruchomość ulega sprzedaży przez licytację publiczną. Termin licytacji nie może być wyznaczony wcześniej niż po upływie dwóch tygodni po uprawomocnieniu się opisu i oszacowania ani też przed uprawomocnieniem się wyroku, na podstawie którego wszczęto egzekucję.

Należy przy tym zauważyć, iż art. 12 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku rolnym odwołuje się do sprzedaży, a nie jedynie do sprzedaży unormowanej w przepisach kodeksu cywilnego.

Osoba, która nabyła grunty na utworzenie nowego gospodarstwa rolnego lub powiększenie już istniejącego do powierzchni nieprzekraczającej 100 ha, w drodze licytacji przez komornika sądowego, może zatem ubiegać się o zwolnienie z podatku rolnego na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku rolnym.

Ministerstwo Finansów informuje ponadto, że zgodnie z art. 14 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), minister właściwy do spraw finansów publicznych sprawuje jedynie ogólny nadzór w sprawach podatkowych, nie jest więc organem właściwym do rozstrzygania konkretnej, jednostkowej sprawy.

Opublikowano: Biul.Skarb. 2006/1/25