LK-832-13/MS/06/41 - Pomiar powierzchni użytkowej budynku na potrzeby podatku od nieruchomości.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 maja 2006 r. Ministerstwo Finansów LK-832-13/MS/06/41 Pomiar powierzchni użytkowej budynku na potrzeby podatku od nieruchomości.

Odpowiadając na pismo z dnia 12 stycznia 2006 r., znak: (...), dotyczące podatku od nieruchomości, Ministerstwo Finansów wyjaśnia:

Zgodnie z art. 1a ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. z 2002 r. Nr 9, poz. 84 ze zm.) przez powierzchnię użytkową budynku lub jego części należy rozumieć powierzchnię mierzoną po wewnętrznej długości ścian na wszystkich kondygnacjach, z wyjątkiem powierzchni klatek schodowych oraz szybów dźwigowych; za kondygnację uważa się również garaże podziemne, piwnice, sutereny i poddasza użytkowe. Natomiast na podstawie art. 4 ust. 2 ww. ustawy powierzchnię pomieszczeń lub ich części oraz część kondygnacji o wysokości w świetle od 1,40 m do 2,20 m zalicza się do powierzchni użytkowej budynku w 50%, a jeżeli wysokość jest mniejsza niż 1,40 m, powierzchnię tę pomija się.

Ww. przepisy nie precyzują, czy powierzchnię użytkową należy mierzyć po wewnętrznej długości ścian wewnętrznych czy też ścian zewnętrznych budynku. Należy jednak zauważyć, że zgodnie z definicją zawartą w art. 1a ust. 1 pkt 5 ww. ustawy od powierzchni użytkowej budynku należy odjąć powierzchnie klatek schodowych i szybów dźwigowych, a więc powierzchnie znajdujące się wewnątrz budynku, ograniczone (przynajmniej częściowo) ścianami wewnętrznymi.

W związku z faktem, że przepisy ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016 ze zm.), do której odwołuje się ustawa o podatkach i opłatach lokalnych, nie definiują pojęcia ściany, zastosowanie powinna znaleźć jedna z zasad ogólnych wykładni prawa podatkowego stanowiąca, iż w przypadku braku definicji legalnej i niemożności posłużenia się językiem prawniczym należy odwołać się do reguł języka powszechnego. Regułom językowym wykładni należy bowiem przyznać pierwszeństwo przed dyrektywami systemowymi i funkcjonalnymi (A. Gomułowicz, J. Małecki - "Podatki i prawo podatkowe", Poznań 2000 - str. 121).

Zgodnie zatem z definicją zawartą w Słowniku języka polskiego ściana to "pionowa płaszczyzna ograniczająca lub przedzielająca wnętrze budynku, zrobiona z cegły, betonu, drewna itp.". Ścianą jest więc zarówno płaszczyzna rozgraniczająca budynek od otaczającej go przestrzeni - ściana zewnętrzna, jak i płaszczyzna wydzielająca w budynku pomieszczenia - ściana wewnętrzna.

W związku z powyższym należy uznać, że na potrzeby podatku od nieruchomości obmiaru powierzchni użytkowej dokonuje się po wewnętrznej długości wszystkich ścian budynku, także tych wewnętrznych.

Jednocześnie Ministerstwo Finansów informuje, iż zgodnie z art. 14 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Minister Finansów sprawuje jedynie ogólny nadzór w sprawach podatkowych i nie dokonuje interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnych sprawach podatników, płatników lub inkasentów.

Opublikowano: Biul.Skarb. 2006/4/18