LK-50/LM/BG/02 - Opłata skarbowa od zaświadczeń o wysokości przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 marca 2002 r. Ministerstwo Finansów LK-50/LM/BG/02 Opłata skarbowa od zaświadczeń o wysokości przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym.

Odpowiadając na pismo z dnia 10 stycznia 2002 r. nr (...) w sprawie opłaty skarbowej, Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia:

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 86, poz. 960 ze zm.) opłacie tej podlegają w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej podania (żądania, odwołania, zażalenia) i załączniki do podań, czynności urzędowe dokonywane na podstawie zgłoszenia lub na wniosek zainteresowanego, zaświadczenia oraz zezwolenia wydawane na wniosek zainteresowanego.

Szczegółowy wykaz przedmiotów opłaty skarbowej, stawki oraz zwolnienia określa załącznik do ustawy o opłacie skarbowej.

Odnosząc się do problemu zawartego w piśmie, należy uznać, iż zaświadczenia o wysokości przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym podlegają opłacie skarbowej w wysokości 11 zł - część III ust. 11 kol. 3 załącznika do ustawy o opłacie skarbowej. Przepisy art. 2 ust. 1 pkt 1 lit. e ustawy o opłacie skarbowej w sprawie zatrudnienia nie mają zastosowania.

Nie podlegają opłacie skarbowej podania i załączniki do podań, czynności urzędowe, zaświadczenia i zezwolenia oraz dokumenty stwierdzające ustanowienie pełnomocnika oraz ich odpisy (wypisy) w sprawach wymienionych w art. 2 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o opłacie skarbowej, np. w sprawie udzielenia stypendium. Jeśli więc zaświadczenie o wysokości przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym zostanie wydane w sprawach wymienionych w tym przepisie, będzie korzystało z wyłączenia obowiązku zapłaty opłaty skarbowej.

Słuszne jest również stanowisko, zawarte w piśmie, dotyczące zaświadczeń o zameldowaniu. Zaświadczenia te nie będą podlegały opłacie skarbowej na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 1 lit. b i pkt 2 ustawy o opłacie skarbowej, o ile będą wydane w celu uzasadnienia wniosku w sprawach z zakresu ubezpieczenia społecznego.

W świetle powołanych przepisów decydującym kryterium wyłączenia obowiązku zapłaty opłaty skarbowej stanowi rodzaj sprawy, w jakiej zostanie użyte przedmiotowe zaświadczenie.

Opublikowano: Biul.Skarb. 2002/3/23