LK-452/LP/03/IP - Zwolnienia od podatku rolnego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 3 marca 2003 r. Ministerstwo Finansów LK-452/LP/03/IP Zwolnienia od podatku rolnego.

Odpowiadając na pismo z dnia 6 lutego 2003 r., znak (...) w sprawie interpretacji przepisów ustawy o podatku rolnym, Ministerstwo Finansów wyjaśnia:

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 1993 r. Nr 94, poz. 431 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2003 r., zwalnia się od podatku rolnego grunty przeznaczone na utworzenie nowego gospodarstwa rolnego lub powiększenie już istniejącego do powierzchni nieprzekraczającej 100 ha:

- będące przedmiotem prawa własności lub prawa użytkowania wieczystego, nabyte w drodze umowy sprzedaży,

- będące przedmiotem umowy o oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste,

- wchodzące w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, objęte w trwałe zagospodarowanie.

Z powołanego przepisu wynika, iż o możliwości zastosowania zwolnienia od podatku rolnego decyduje powierzchnia gospodarstwa utworzonego lub powiększonego, w wyniku czynności wymienionych w powołanym przepisie. Jeżeli obszar tego gospodarstwa (w przypadku powiększenia łącznie z gruntami wcześniej wchodzącymi w jego skład) nie przekroczy obszaru 100 ha, to nowo nabyte grunty podlegają zwolnieniu od podatku.

Natomiast, gdy powierzchnia nowo utworzonego lub powiększonego gospodarstwa przekroczy 100 ha, omawiane zwolnienie nie będzie miało zastosowania.

Powyższe zostało potwierdzone w orzecznictwie sądowym, w tym w uchwale 7 sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 4 maja 1999 r. FPS 21/98, której treść zachowuje aktualność również w obowiązującym stanie prawnym.

Jednocześnie przepis przejściowy, o którym mowa w art. 3 ustawy z dnia 10 października 2002 r. o zmianie ustawy o podatku rolnym (Dz. U. Nr 200, poz. 1680) stanowi, iż w latach 2003-2008 zwolnienie określone w art. 12 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku rolnym, w przypadku osób prawnych nabywających grunty na powiększenie istniejącego gospodarstwa rolnego, stosuje się bez względu na obszar gruntów będących w posiadaniu tej osoby prawnej w dniu 31 grudnia 2002 r.

Oznacza to, że osoba prawna nabywająca grunty na powiększenie gospodarstwa rolnego, do powierzchni podlegającej zwolnieniu od podatku, tj. do 100 ha, nie wlicza gruntów znajdujących się w jej posiadaniu, według stanu obszaru tych gruntów na dzień 31 grudnia 2002 r.

O możliwości skorzystania ze zwolnienia od podatku przez osobę prawną decyduje wyłącznie kryterium powierzchni - nowo nabytych gruntów - nieprzekraczającej 100 ha. Jeżeli obszar ten będzie większy, omawiane zwolnienie nie będzie miało zastosowania.

Jednocześnie Ministerstwo Finansów informuje, że omawiany przepis został zgłoszony jako poprawka poselska, dlatego też w uzasadnieniu rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym brak było uzasadnienia wprowadzenia tego przepisu.

Opublikowano: Biul.Skarb. 2003/5/27