LK-384/LP/01/IP - Opodatkowanie budowli i budynków związanych z działalnością gospodarczą.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 25 kwietnia 2001 r. Ministerstwo Finansów LK-384/LP/01/IP Opodatkowanie budowli i budynków związanych z działalnością gospodarczą.

Odpowiadając na pismo z dnia 2.02.2001 r. znak: (...) w sprawie interpretacji przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych - Ministerstwo Finansów wyjaśnia:

Ad 1

W myśl art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. Nr 9, poz. 31 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza lub leśna. Wyżej wymieniona ustawa nie definiuje jednak pojęcia "budowla". Wyjaśnienia tego pojęcia należy zatem szukać w innych aktach prawnych, a także ustalić jego znaczenie potoczne. Definicję budowli zawiera art. 3 pkt 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. Nr 89, poz. 414 ze zm.).

W ujęciu językowym budowlę można określić jako efekt działalności ludzkiej, każdej działalności budowlanej stanowiącej skończoną całość użytkową, wyodrębnioną w przestrzeni i połączoną z gruntem w sposób trwały, która służy do prowadzenia takiej lub innej działalności gospodarczej. Budowlą zatem, o której mowa w art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, jest każdy obiekt budowlany (nadziemny, naziemny i podziemny) niebędący budynkiem, wykonany przez człowieka w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą (zob. Uchwała NSA z 29.11.1999 r., sygn. akt FPK 3/99 opublikowana w ONSA 2000, nr 2 oraz uchwała NSA z 29.11.1999 r. sygn. akt FPK 4/99 opublikowana w "Prawo Gospodarcze", 2000, nr 2).

Ponadto w przypadku wątpliwości, czy dany obiekt jest budowlą, strony mogą zwrócić się o opinię biegłego.

Na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. Nr 9, poz. 31 ze zm.) zwolnione od podatku od nieruchomości są m.in. budowle dróg publicznych. Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 71, poz. 838 ze zm.) pojęcie drogi i pasa drogowego jest tożsame i oznacza wydzielony pas terenu przeznaczony do ruchu lub postoju pojazdów oraz do ruchu pieszych wraz z leżącymi w jego ciągu obiektami inżynierskimi, placami, zatokami postojowymi oraz znajdującymi się w wydzielonym pasie terenu chodnikami, ścieżkami rowerowymi, drogami zbiorczymi, drzewami i krzewami oraz urządzeniami technicznymi związanymi z prowadzeniem i zabezpieczeniem ruchu.

Zatem, jeżeli instalacje oświetlenia drogowego spełniają definicję budowli i zlokalizowane są w pasie drogowym zwolnione są od podatku od nieruchomości na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Ad 2

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają budynki lub ich części. Przy czym za budynek, w rozumieniu ustawy, uważa się obiekt budowlany umocowany w ziemi lub na ziemi, posiadający ściany lub słupy albo filary oraz pokrycie dachowe - art. 3 ust. 4 ww. ustawy. W art. 5 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych ustawodawca określa wysokość stawki podatku od nieruchomości m.in. od budynków lub ich części związanych z działalnością gospodarczą inną niż rolnicza lub leśna oraz od gruntów związanych z działalnością gospodarczą. Pojęcie gruntów "związanych z działalnością gospodarczą" zostało wyjaśnione w art. 5 ust. 3 ww. ustawy. Ustawa ta nie określa jednak, co należy rozumieć przez pojęcie budynku "związanego z działalnością gospodarczą inną niż rolnicza lub leśna". Jednakże, jak wskazywał wielokrotnie NSA, pojęcie budynek lub grunt "związany z prowadzeniem działalności gospodarczej" w rozumieniu przepisów ww. ustawy oznacza także związek pośredni służący prowadzonej działalności gospodarczej i nie możne być utożsamiane jedynie z działalnością faktyczną (wyrok NSA z dnia 13.07.1994 r. sygn. akt III SA 108/94 oraz z dnia 8.04.1997 r., sygn. akt SA/Po 3225/95). Zatem w przypadku stwierdzenia jakiegokolwiek związku budynku z prowadzoną działalnością istnieją przesłanki do zastosowania stawki jak od budynków związanych z działalnością gospodarczą.

Należy także zauważyć, iż zgodnie z art. 48 k.c, z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, budynki należą do części składowych gruntu. Zatem jeżeli grunt jest związany z działalnością gospodarczą (znajduje się w posiadaniu przedsiębiorcy), to taki związek istnieje i w stosunku do jego części składowych.

Ponadto jeżeli, zgodnie z powołanymi definicjami, trafostacja jest budowlą, podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Opublikowano: Biul.Skarb. 2001/3/18