LK-374/LM/BP/02 - Opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 lutego 2002 r. Ministerstwo Finansów LK-374/LM/BP/02 Opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych.

W celu zapewnienia jednolitego stosowania prawa, na podstawie art. 14 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), uprzejmie wyjaśniam:

Stosownie do ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o zmianie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 60, poz. 610) od dnia 28 czerwca 2001 r. obowiązuje nowa podstawa ustalania i pobierania opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych. Opłaty te pobiera się obecnie w wysokości odpowiadającej równowartości 125 euro lub 500 euro, ustalonej przy zastosowaniu kursu kupna walut obcych, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia wydania zezwolenia, w zależności od procentowej zawartości alkoholu w napojach alkoholowych.

W obecnym stanie prawnym za wartość sprzedaży, o której mowa w przepisach ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, należy uznać wartość sprzedaży brutto, tj. kwotę należną ze sprzedaży zawierającą podatek od towarów i usług. Wartość sprzedaży jest bowiem odzwierciedleniem ceny sprzedaży. Zgodnie zaś z art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 5 lipca 2001 r. o cenach (Dz. U. Nr 97, poz. 1050), cena to wartość wyrażona w jednostkach pieniężnych, którą kupujący jest obowiązany zapłacić przedsiębiorcy za towar lub usługę. W cenie uwzględnia się podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów sprzedaż towarów (usług) podlega obciążeniu tymi podatkami.

Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie również w przepisach art. 31 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), który określa sposób obliczenia podatku od kwoty brutto sprzedaży, nazywając ją wartością sprzedaży. Przepis ten ma zastosowanie właśnie do sprzedaży w handlu i gastronomii.

Jednocześnie uprzejmie wyjaśniam, że na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 86, poz. 960 ze zm.) opłacie tej podlegają w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej: podania i załączniki do podań, czynności urzędowe dokonywane na podstawie zgłoszenia lub na wniosek zainteresowanego, zaświadczenia oraz zezwolenia wydawane na wniosek zainteresowanego.

Nie podlegają opłacie skarbowej podania i załączniki do podań, czynności urzędowe, zaświadczenia oraz zezwolenia, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów podlegają innym opłatom o charakterze publicznoprawnym lub są od tych opłat zwolnione (art. 3 ustawy).

Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym, na podstawie art. 18 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. Nr 35, poz. 230 ze zm.), sprzedaż napojów alkoholowych, przeznaczonych do spożycia na miejscu lub poza miejscem sprzedaży, może być prowadzona tylko na podstawie zezwolenia wydanego przez właściwego wójta lub burmistrza (prezydenta miasta), po zasięgnięciu opinii zarządu gminy.

Przedmiotowe zezwolenia podlegają opłacie skarbowej (jednorazowej), która pobierana jest z chwilą ich wydania, według stawki określonej w części IV ust. 48 pkt 1 załącznika do ustawy o opłacie skarbowej, tj. w wysokości 833 zł.

Natomiast za korzystanie z tych zezwoleń pobierana jest niebędąca należnością podatkową odrębna opłata, określona w art. 111 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, stanowiąca dochód gminy, przy czym środki te przeznaczane są na prowadzenie działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych.

Opublikowano: Biul.Skarb. 2002/2/20