LK-332/791/LM/BG/01 - Właściwość organów podatkowych w sprawach podatku od czynności cywilnoprawnych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 sierpnia 2001 r. Ministerstwo Finansów LK-332/791/LM/BG/01 Właściwość organów podatkowych w sprawach podatku od czynności cywilnoprawnych.

Odpowiadając na pismo z dnia 28 marca 2001 r. nr (...) w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych, Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia:

Właściwość miejscowa organów podatkowych w sprawach podatku od czynności cywilnoprawnych została określona w art. 12 ustawy z dnia 9 września 2001 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.). W ust. 3 art. 12 została ustalona właściwość w odniesieniu do umów zamiany, których przedmiotem jest przeniesienie własności rzeczy lub własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego prawa do domu jednorodzinnego i prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym, prawa użytkowania wieczystego. W powyższym przypadku organem podatkowym właściwym do ustalenia wartości nieruchomości lub prawa jest organ podatkowy właściwy ze względu na miejsce położenia nieruchomości, a do określenia wysokości podatku od czynności cywilnoprawnych - organ podatkowy właściwy ze względu na miejsce położenia nieruchomości lub prawa, którego wartość jest wyższa.

Ustawa nie precyzuje, który urząd skarbowy jest właściwy do określenia wysokości podatku, jeżeli przedmiotem zamiany są nieruchomości o równej wartości, położone na terenie działania różnych urzędów. Należy jednak zauważyć, iż tego typu przypadki w praktyce występują sporadycznie. Z chwilą zaistnienia takiej sytuacji urzędem właściwym jest każdy z tych urzędów, na terenie działania których znajdują się zamieniane nieruchomości, z tym że pierwszeństwo będzie miał ten urząd, który pierwszy podjął postępowanie. Jeśli podczas postępowania okaże się, iż urząd prowadzący jest niewłaściwy, ponieważ nieruchomość położona na terenie działania drugiego urzędu ma wyższą wartość, przekaże sprawę do załatwienia urzędowi właściwemu.

Odnosząc się do drugiego problemu zawartego w piśmie, dotyczącego stosowania przepisów art. l6a ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego w latach 1999-2001 (Dz. U. Nr 150, poz. 983 ze zm.), należy stwierdzić, iż pobrany przez płatnika podatek od umowy zamiany należy przekazać na rachunek budżetu tej gminy, na terenie której położona jest nieruchomość, której wartość przyjęto do podstawy opodatkowania tej umowy.

Opublikowano: Biul.Skarb. 2001/5/9