LK-2444/LM/MD/2002 - Opłata skarbowa od pełnomocnictw.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 grudnia 2002 r. Ministerstwo Finansów LK-2444/LM/MD/2002 Opłata skarbowa od pełnomocnictw.

W odpowiedzi na pismo z dnia 3 grudnia 2002 r. nr (...) dotyczące opłaty skarbowej od pełnomocnictw, Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia:

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 86, poz. 960 ze zm.) opłacie skarbowej podlegają dokumenty stwierdzające ustanowienie pełnomocnika oraz ich odpisy i wypisy. Stawka opłaty skarbowej od tych dokumentów określona jest w ust. 1 części V załącznika do opłaty skarbowej, zgodnie z którym opłata skarbowa od dokumentów stwierdzających ustanowienie pełnomocnika oraz ich odpisów (wypisów), w tym również od udzielanych w jednym dokumencie przez pracowników będących akcjonariuszami spółek, których akcje zostały wniesione do narodowych funduszy inwestycyjnych, do reprezentowania na walnym zgromadzeniu tych spółek wynosi 15 zł.

Z treści tego przepisu wynikają dwie zasady. Po pierwsze, że w przypadku dokumentów stwierdzających ustanowienie pełnomocnika pobiera się tyle opłat skarbowych, ile stosunków pełnomocnictwa wynika z danego dokumentu, a zatem liczba mocodawców wymieniona w danym dokumencie wyznacza krotność opłaty skarbowej wynikającej ze sporządzenia dokumentu. Po drugie, że jednokrotna opłata skarbowa powinna być pobierana niezależnie od liczby mocodawców udzielających pełnomocnictwa w jednym dokumencie, tylko w przypadku gdy tymi mocodawcami są pracownicy będący akcjonariuszami spółek, których akcje zostały wniesione do narodowych funduszy inwestycyjnych i umocowują oni pełnomocnika do reprezentowania ich na walnym zgromadzeniu tych spółek.

Oznacza to, że w innych przypadkach, między innymi wtedy, gdy wspólnicy spółki akcyjnej, ale niespełniający wskazanych wyżej warunków, ustanowią jednego pełnomocnika do reprezentowania ich na walnym zgromadzeniu spółki (której akcje nie zostały wniesione do narodowych funduszy inwestycyjnych), dokument stwierdzający ustanowienie pełnomocnika podlega opłacie skarbowej w wysokości wynikającej z przemnożenia stawki opłaty skarbowej od tego dokumentu przez liczbę mocodawców udzielających pełnomocnictwa w danym przypadku.

Opublikowano: Biul.Skarb. 2003/1/29