LK-1887/LP/02/IP - Ulgi w podatku rolnym dla posiadaczy gospodarstw rolnych na obszarach dotkniętych klęską żywiołową.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 1 października 2002 r. Ministerstwo Finansów LK-1887/LP/02/IP Ulgi w podatku rolnym dla posiadaczy gospodarstw rolnych na obszarach dotkniętych klęską żywiołową.

W odpowiedzi na pismo z dnia 11 września 2002 r. znak: (...) w sprawie pomocy posiadaczom gospodarstw rolnych na obszarach dotkniętych gradobiciem Ministerstwo Finansów informuje:

Zgodnie z art. 13c ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz.U. z 1993 r. Nr 94, poz. 431 ze zm.) w razie wystąpienia klęski żywiołowej, która spowodowała istotne szkody w budynkach, ziemiopłodach, inwentarzu żywym lub martwym albo w drzewostanie, przyznaje się podatnikom ulgi w podatku rolnym przez zaniechanie jego ustalania albo poboru w całości lub w części, w wysokości zależnej od rozmiarów strat spowodowanych klęską w gospodarstwie rolnym z uwzględnieniem wysokości otrzymanego odszkodowania z tytułu ubezpieczenia ustawowego.

Definicję klęski żywiołowej oraz tryb wprowadzenia stanu klęski żywiołowej określa ustawa z dnia 18 kwietnia 2002 r. o stanie klęski żywiołowej (Dz.U. Nr 62, poz. 558 ze zm.). Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 tej ustawy klęska żywiołowa jest to katastrofa naturalna lub awaria techniczna, których skutki zagrażają życiu lub zdrowiu dużej liczby osób, mieniu w wielkich rozmiarach albo środowisku na znacznych obszarach, a pomoc i ochrona mogą być skutecznie podjęte tylko przy zastosowaniu nadzwyczajnych środków, we współdziałaniu różnych organów i instytucji oraz specjalistycznych służb i formacji działających pod jednolitym kierownictwem. Jak stanowi art. 5 ww. ustawy, stan klęski żywiołowej może wprowadzić w drodze rozporządzenia Rada Ministrów z własnej inicjatywy lub na wniosek właściwego wojewody.

Zatem w sytuacji, gdy stan klęski żywiołowej nie został wprowadzony przez właściwe organy, nie ma możliwości zastosowania ulg przewidzianych w art. 13c ustawy o podatku rolnym.

Należy jednak zauważyć, że zgodnie z art. 12 ust. 8 ustawy o podatku rolnym rada gminy może wprowadzić inne zwolnienia lub ulgi niż określone w ust. 1 i 3.

Ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych przewiduje także ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.). Zgodnie z art. 48 tej ustawy organ podatkowy może, ze względu na ważny interes podatnika, odroczyć termin płatności podatku oraz rozłożyć na raty zapłatę podatku lub zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę. Natomiast na podstawie art. 67 Ordynacji podatkowej w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym organ podatkowy może umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe lub odsetki za zwłokę.

Opublikowano: Biul.Skarb. 2002/6/17