LK-1777/LP/03/IP - Zwolnienia od podatku rolnego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 września 2003 r. Ministerstwo Finansów LK-1777/LP/03/IP Zwolnienia od podatku rolnego.

Odpowiadając na pismo z dnia 7 sierpnia 2003 r., znak: (...), w sprawie interpretacji przepisów ustawy o podatku rolnym - Ministerstwo Finansów wyjaśnia:

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 1993 r. Nr 94, poz. 431 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2002 r., od podatku rolnego zwolnione były m.in. grunty lub prawo wieczystego użytkowania gruntów, nabyte w drodze kupna na utworzenie nowego lub powiększenie już istniejącego gospodarstwa do powierzchni nieprzekraczającej 100 ha - na okres 5 lat.

Stosownie do treści art. 12 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 1993 r. Nr 94, poz. 431 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2003 r., zwalnia się od podatku rolnego grunty przeznaczone na utworzenie nowego gospodarstwa rolnego lub powiększenie już istniejącego do powierzchni nieprzekraczającej 100 ha, m.in. będące przedmiotem prawa własności lub prawa użytkowania wieczystego, nabyte w drodze umowy sprzedaży, z zastrzeżeniami wynikającymi z ust. 5 i 7.

Zgodnie z ust. 5 powołanego przepisu w razie nabycia gruntów od indywidualnych właścicieli gospodarstw rolnych nie stosuje się zwolnienia, jeżeli nabywca jest małżonkiem, krewnym w linii prostej lub jego małżonkiem, pasierbem, zięciem lub synową sprzedawcy gruntów. Jak stanowi ust. 7 zwolnienia i ulgi z tytułu nabycia gruntów z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa w drodze umowy sprzedaży nie stosuje się, jeżeli przedmiotem nabycia są grunty objęte uprzednio przez nabywcę w trwałe zagospodarowanie.

Powyższe zwolnienie stosuje się na podstawie decyzji wydanej na wniosek podatnika, a warunkiem jego przyznania jest spełnienie przesłanek wynikających z powołanych przepisów.

Zatem w sytuacji gdy osoba, korzystająca ze zwolnienia z podatku rolnego na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku rolnym, przestaje być właścicielem gruntów podlegających zwolnieniu, wówczas traci prawo do kontynuowania zwolnienia w stosunku do tych gruntów. Brak jest jednak podstawy prawnej do uznania przyznanego zwolnienia za nienależne i ustalenia podatku rolnego za lata poprzednie.

Opublikowano: Biul.Skarb. 2003/5/26