LK-1759/LM/BG/02 - Opłata skarbowa od podań i załączników do podań.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 października 2002 r. Ministerstwo Finansów LK-1759/LM/BG/02 Opłata skarbowa od podań i załączników do podań.

Odpowiadając na pismo z dnia 23 sierpnia 2002 r., znak: (...) w sprawie opłaty skarbowej, uprzejmie wyjaśniam:

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz.U. Nr 86, poz. 960 ze zm.) opłacie tej podlegają w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej podania i załączniki do podań, przy czym zobowiązane do dokonania zapłaty tej opłaty są osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki niemające osobowości prawnej składające podania.

Ustawa o opłacie skarbowej nie zawiera definicji podania. W związku z tym należy ją wyprowadzić z regulacji zawartych w kodeksie postępowania administracyjnego oraz Ordynacji podatkowej. Podaniem jest pismo składane do organów administracji publicznej mające na celu spowodowanie określonego działania tych organów. Z treści przepisu wynika, że przedmiotem opłaty skarbowej nie są jedynie pisma będące podaniami, ale de facto żądania, odwołania, zażalenia, mające za przedmiot konkretną sprawę administracyjną. Podanie odnosi się do konkretnej (jednej) sprawy administracyjnej. W sytuacji gdy jedno pismo zawiera kilka żądań, mamy do czynienia z wieloma podaniami. Podanie, będące przedmiotem opłaty skarbowej, zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 5 ust. 4 ustawy, podlega tylu opłatom skarbowym, ile podmiotów wnosi swoje żądania, przy założeniu, że każde z tych żądań dotyczy odrębnej sprawy administracyjnej.

Od zasady tej są wyjątki, a mianowicie podanie wniesione przez podmiot, choćby dotyczyło więcej niż jednej sprawy, podlega jednokrotnej opłacie skarbowej, jeżeli organ, do którego wniesiono to podanie, jest właściwy do załatwienia wszystkich spraw w nim zawartych (art. 5 ust. 1 ustawy o opłacie skarbowej).

Jednokrotnej opłacie skarbowej podlega również złożenie jednego podania przez więcej niż jeden podmiot, jeżeli zostało ono złożone przez współwłaścicieli i dotyczy przedmiotu współwłasności lub gdy opiera się na tej samej podstawie prawnej (art. 5 ust. 2 ustawy).

Stosownie natomiast do art. 5 ust. 3 ustawy o opłacie skarbowej pobiera się jedną opłatę skarbową w przypadku złożenia więcej niż jednego podania, jeżeli zostały one wniesione przez współwłaścicieli i dotyczą przedmiotu współwłasności lub gdy podania wniesione przez podmioty opierają się na tej samej podstawie prawnej.

Z przepisu nie wynika wprost, że w przypadku gdy podanie opiera się na tej samej podstawie prawnej, również stan faktyczny, do którego podanie się odnosi, powinien być tym samym stanem faktycznym. Jednak w związku z tym, że ust. 2 i ust. 3 odnoszą się do sytuacji, w których mamy do czynienia z jedną i tożsamą pod względem przedmiotowym sprawą administracyjną, należy uznać, że warunkiem uiszczenia jednej opłaty skarbowej od podania opartego na tej samej podstawie prawnej jest również identyczny (ten sam, a nie taki sam) stan faktyczny, do którego podanie się odnosi.

Stosownie do art. 3 ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o funduszach inwestycyjnych (Dz.U. z 2002 r. Nr 49, poz. 448) towarzystwo funduszy inwestycyjnych jest organem funduszu inwestycyjnego, który zarządza tym funduszem oraz reprezentuje go na zewnątrz.

Z przepisów tej ustawy wynika, że towarzystwo może tworzyć i być organem więcej niż jednego funduszu inwestycyjnego. W przypadku gdy towarzystwo występuje z wnioskiem o wydanie przez Komisję Papierów Wartościowych zezwolenia na zmianę statutu kilku funduszy, należy przyjąć, że wszczyna on postępowanie administracyjne w tylu sprawach, ilu funduszy wniosek dotyczy. Zakończenie tych postępowań następuje zaś przez wydanie zezwoleń lub decyzji o odmowie wydania zezwolenia.

Z punktu widzenia przepisów o opłacie skarbowej oznacza to, że podanie wniesione przez towarzystwo w imieniu kilku funduszy inwestycyjnych podlega tylokrotnej opłacie, ile żądań zawiera, w tym przypadku są to żądania wydania zezwoleń.

Opublikowano: Biul.Skarb. 2002/6/20