LK-1713/LP/03/MS - Opodatkowanie nieruchomości zajętych na udzielanie świadczeń przez lekarzy weterynarii.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 25 lipca 2003 r. Ministerstwo Finansów LK-1713/LP/03/MS Opodatkowanie nieruchomości zajętych na udzielanie świadczeń przez lekarzy weterynarii.

Odpowiadając na pismo z dnia 23 lipca 2003 r., znak (...), w sprawie podatku od nieruchomości - Ministerstwo Finansów wyjaśnia:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. d ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2002 r. Nr 9, poz. 84 ze zm.) budynki lub ich części zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych podlegają opodatkowaniu preferencyjną stawką podatku od nieruchomości - niższą od stawki przewidzianej dla budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej o innym profilu.

Świadczeniem zdrowotnym, zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 91, poz. 408 ze zm.), są działania służące zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz inne działania medyczne wynikające z procesu leczenia lub przepisów odrębnych regulujących zasady ich wykonywania, w szczególności związane z:

1) badaniem i poradą lekarską,

2) leczeniem,

3) badaniem i terapią psychologiczną,

4) rehabilitacją leczniczą,

5) opieką nad kobietą ciężarną i jej płodem, porodem, połogiem oraz nad noworodkiem,

6) opieką nad zdrowym dzieckiem,

7) badaniem diagnostycznym, w tym z analityką medyczną,

8) pielęgnacją chorych,

9) pielęgnacją niepełnosprawnych i opieką nad nimi,

10) opieką paliatywno-hospicyjną,

11) orzekaniem i opiniowaniem o stanie zdrowia,

12) zapobieganiem powstawaniu urazów i chorób poprzez działania profilaktyczne oraz szczepienia ochronne,

13) czynnościami technicznymi z zakresu protetyki i ortodoncji,

14) czynnościami z zakresu zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze.

Warto podkreślić, że ustawa o zakładach opieki zdrowotnej dotyczy podmiotów zajmujących się ochroną i leczeniem zdrowia ludzkiego. Potwierdza to brzmienie art. 5 stanowiącego, że zakłady opieki zdrowotnej udzielają świadczeń zdrowotnych ogółowi ludności.

Definicja świadczenia zdrowotnego odnosi się zatem tylko do ludzi, co oznacza, że nie dotyczy świadczeń udzielanych przez lekarzy weterynarii zwierzętom. Ponadto warto dodać, że działalności weterynarzy nie regulują przepisy ustawy o zakładach opieki zdrowotnej, lecz ustawa z dnia 21 grudnia 1991 r. o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych (Dz. U. z 2002 r. Nr 187, poz. 1567 ze zm.). Wyżej wymieniona ustawa nie wymienia udzielania świadczeń zdrowotnych wśród czynności, które mogą wykonywać lekarze weterynarii w ramach zawodu.

Sumując, budynki związane z prowadzeniem tego rodzaju działalności (np. lecznice dla zwierząt) podlegają opodatkowaniu w wysokości określonej w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Opublikowano: Biul.Skarb. 2003/5/28