LK-1467/LP/03/IP - Zwolnienia od podatku rolnego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 sierpnia 2003 r. Ministerstwo Finansów LK-1467/LP/03/IP Zwolnienia od podatku rolnego.

Odpowiadając na pismo z dnia 12 czerwca 2003 r. znak: (...) w sprawie interpretacji przepisów ustawy o podatku rolnym, Ministerstwo Finansów wyjaśnia:

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 1993 r. Nr 94, poz. 431 ze zm.) zwalnia się od podatku rolnego m.in. grunty przeznaczone na utworzenie nowego gospodarstwa rolnego lub powiększenie już istniejącego do powierzchni nieprzekraczającej 100 ha:

-będące przedmiotem prawa własności lub prawa użytkowania wieczystego, nabyte w drodze umowy sprzedaży,

-wchodzące w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, objęte w trwałe zagospodarowanie, tj. w dzierżawę lub użytkowanie na okres nie krótszy niż 10 lat.

Gospodarstwo rolne dla celów podatku rolnego zostało zdefiniowane w art. 2 ust. 1 ustawy o podatku rolnym, jako obszar gruntów, o których mowa w art. 1 tej ustawy, tj. gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej.

Zakres podmiotowy podatku rolnego został określony w art. 3 ustawy o podatku rolnym. Zgodnie z ust. 3 i 4 tego przepisu podatnikiem podatku rolnego jest m.in. również dzierżawca gruntów gospodarstwa rolnego, w całości lub w części wydzierżawionych na podstawie umowy zawartej stosownie do przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz spółdzielnia produkcyjna, w przypadku gdy grunty gospodarstwa rolnego zostały wniesione jako wkład gruntowy.

W przedstawionej w piśmie sytuacjach wydzierżawienie gruntów na podstawie umowy określonej w art. 3 ust. 3 ustawy o podatku rolnym oraz wniesienie gruntów do spółdzielni produkcyjnej spowodowało, zgodnie z powołanymi przepisami, że dzierżawca oraz spółdzielnia produkcyjna jako posiadacze tych gruntów byli zobowiązani do zapłaty podatku rolnego.

W związku z tym należy uznać, że grunty te wchodziły w skład gospodarstw rolnych: dzierżawcy i spółdzielni produkcyjnej w rozumieniu art. 2 ust. 1 ww. ustawy. Nabycie tych gruntów nie spowodowało więc powiększenia lub utworzenia nowego gospodarstwa rolnego, a spełnienie tej przesłanki jest warunkiem niezbędnym skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 4 tej ustawy. Zmiana tytułu prawnego do tych gruntów nie może spowodować, że grunty te "wejdą" w skład gospodarstwa rolnego, skoro już wcześniej były tak traktowane.

Opublikowano: Biul.Skarb. 2003/5/27