LK-1399/LM/BG/02 - Opłata skarbowa od zezwoleń wydawanych działkowcom na usunięcie drzew i krzewów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 lipca 2002 r. Ministerstwo Finansów LK-1399/LM/BG/02 Opłata skarbowa od zezwoleń wydawanych działkowcom na usunięcie drzew i krzewów.

Odpowiadając na pismo z dnia 27 czerwca 2002 r. nr (...) w sprawie opłaty skarbowej za zezwolenie na usunięcie drzew, Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje:

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 86, poz. 960 ze zm.) opłacie tej podlegają w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej: podania i załączniki do podań, czynności urzędowe dokonywane na podstawie zgłoszenia lub na wniosek zainteresowanego, zaświadczenia oraz zezwolenia wydawane na wniosek zainteresowanego.

Nie podlegają opłacie skarbowej podania i załączniki do podań, czynności urzędowe, zaświadczenia oraz zezwolenia, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów podlegają innym opłatom o charakterze publicznoprawnym lub są od tych opłat zwolnione (art. 3 ustawy). Wyłączenie to stosuje się w przypadkach, gdy na podstawie odrębnych przepisów powyższe przedmioty opłaty skarbowej podlegają innym opłatom o charakterze publicznoprawnym lub są od tych opłat zwolnione.

Zgodnie z art. 47e ust. 2 i 3 ustawy z dnia 16 października 1991 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2001 r. Nr 99, poz. 1079 ze zm.) usunięcie drzew i krzewów z terenu nieruchomości może nastąpić po uzyskaniu zezwolenia.

W art. 47f powyższej ustawy ustawodawca wprowadził obowiązek ponoszenia opłat za usunięcie drzew i krzewów, nie została natomiast wprowadzona odrębna opłata od zezwoleń na ich usunięcie.

Wobec braku przepisu określającego stawki opłat od przedmiotowych zezwoleń, jak również od podań i załączników do podań o wydanie tych zezwoleń, podlegają one opłacie skarbowej na zasadach ogólnych. Zgodnie z częścią IV, ust. 48 pkt 2 załącznika do ustawy o opłacie skarbowej stawka opłaty skarbowej od tych zezwoleń wynosi 76 zł.

Przedstawiając powyższe, stwierdzam, iż w obecnym stanie prawnym brak jest podstaw do niepobierania opłaty skarbowej od zezwoleń wydawanych w trybie art. 47f ustawy o ochronie przyrody, bowiem od zezwoleń tych (a one są przedmiotem opłaty skarbowej) nie jest pobierana inna opłata o charakterze publicznoprawnym.

Na podstawie art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 6 maja 1981 r. o pracowniczych ogródkach działkowych (Dz. U. z 1996 r. Nr 85, poz. 390 ze zm.) Polski Związek Działkowców, z tytułu prowadzenia działalności statutowej, a jego członkowie - z tytułu użytkowania działek, zwolnieni są od podatków i opłat administracyjnych. Przepis ten nie stanowi jednak, iż te podmioty korzystają także ze zwolnienia z opłaty skarbowej, a więc w przypadku złożenia wniosku o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów zobowiązane są do dokonania zapłaty opłaty skarbowej od podania oraz zezwolenia na zasadach ogólnych.

Odnosząc się do poruszonego w piśmie zagadnienia kwalifikacji prawnej opłaty skarbowej z punktu widzenia systematyki prawa podatkowego, Ministerstwo Finansów uprzejmie zauważa, że opłata skarbowa nie jest podatkiem w rozumieniu Ordynacji podatkowej, a jedynie stosuje się do niej przepisy tej ustawy na mocy art. 2 § 1 pkt 3.

Mając na względzie zasadę, zgodnie z którą przepisy określające zwolnienia podatkowe winny być interpretowane ściśle, czyli muszą one wynikać wprost z przepisu, należy stwierdzić, że brak jest podstaw do stosowania omawianego zwolnienia w odniesieniu do opłaty skarbowej.

Jednocześnie Ministerstwo Finansów informuje, iż w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym przewodniczący zarządu jednostki samorządu terytorialnego, na wniosek podatnika, działając na podstawie art. 67 § 1 ustawy -Ordynacja podatkowa oraz art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego w latach 1999-2002 (Dz. U. Nr 150, poz. 983 ze zm.) może umorzyć zaległość z tytułu opłaty skarbowej wraz z odsetkami.

Opublikowano: Biul.Skarb. 2002/5/21