L. I US. XVII/415/64/06 - Czy dofinansowanie z ZFŚS spotkania integracyjnego pracowników jest dla nich przychodem podlegającym opodatkowaniu?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 czerwca 2006 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie L. I US. XVII/415/64/06 Czy dofinansowanie z ZFŚS spotkania integracyjnego pracowników jest dla nich przychodem podlegającym opodatkowaniu?

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać, że stanowisko przedstawione we wniosku w sprawie dotyczącej opodatkowania dofinansowania do spotkania integracyjnego pracowników wypłacanego z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych jest prawidłowe.

W dniu 20 marca 2006 r. do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek U. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, w kwestii dotyczącej opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dofinansowania do spotkania integracyjnego pracowników, wypłacanego z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wnioskodawca złożył oświadczenie, iż w powyższej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, ani nie jest prowadzona kontrola podatkowa. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż komisja socjalna przy U. zorganizowała w restauracji imprezę integracyjną dla pracowników, członków rodzin i osób towarzyszących. Odpłatność poniesiona przez pracownika, współmałżonka lub osobę towarzyszącą była zróżnicowana zgodnie z zapisami regulaminu świadczeń socjalnych. Impreza miała charakter zamknięty. Płatnik posiada wykaz uczestników imprezy i dokonanych przez nich wpłat. Po imprezie organizator otrzymał fakturę za usługi gastronomiczne na łączną kwotę, w której nie wyszczególniono ilości osób ani ilości posiłków. W takiej sytuacji nie jest możliwe ustalenie rzeczywistego przychodu, a jedynie szacunkowe (statystyczne) rozliczenie średniego kosztu na poszczególnych uczestników imprezy. W oparciu o przedstawiony stan faktyczny wnioskodawca wystąpił z zapytaniem czy dofinansowanie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych spotkania integracyjnego pracowników jest dla pracowników przychodem podlegającym opodatkowaniu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zdaniem wnioskodawcy nie jest możliwe ustalenie faktycznej kwoty dofinansowania dla poszczególnych osób, dlatego dofinansowanie spotkania integracyjnego ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych nie stanowi indywidualnego przychodu pracowników w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

W powyższym przypadku, jak wynika z przytoczonego stanu faktycznego, nie jest możliwe ustalenie faktycznej kwoty dofinansowania dla poszczególnych osób, a jedynie szacunkowe (statystyczne) rozliczenie średniego kosztu na poszczególnych uczestników imprezy. Jeżeli zatem nie jest możliwe określenie jaka kwota przypada na pracownika, to wartości takich świadczeń nie stanowi przychodu pracowników w rozumieniu art. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl