L.dz. S.C.VI.5010/164/90 - Postępowanie wieczysto-księgowe przy wnoszeniu jako aportu do Spółki prawa handlowego własności nieruchomości.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 16 kwietnia 1991 r. Ministerstwo Sprawiedliwości L.dz. S.C.VI.5010/164/90 Postępowanie wieczysto-księgowe przy wnoszeniu jako aportu do Spółki prawa handlowego własności nieruchomości.

Ministerstwo Sprawiedliwości w zakresie praktyki notarialnej reprezentuje następujący pogląd w sprawie:

Postępowania wieczysto - księgowego przy wnoszeniu jako aportu do Spółki prawa handlowego-własności nieruchomości - w piśmie z dnia 16 kwietnia 1991 r. L.dz. S.C. VI.5010/164/90 Ministerstwo Sprawiedliwości wyjaśnia, że:

Celem zawarcia umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej jest wykonanie formalno - prawnej czynności we właściwej formie tzn. w formie aktu notarialnego (art. 160 Kh w zw. z art. 162 1 Kh oraz art. 308 w zw. z art. 309 Kh), która powinna m.in. określić wysokość kapitału zakładowego, przedmiot wkładów, ilość i wartość udziałów (akcji).

Umowa spółki (statut spółki akcyjnej) nie ma na celu, jak wynika z powołanych przepisów, zgromadzenia kapitału, ale ustalenie jego wysokości i wskazanie ewentualnie sposobów jego zebrania.

Potwierdzają to dalsze przepisy Kodeksu handlowego, a mianowicie art. 167 1 Kh stwierdzający, że do zgłoszenia spółki z o.o. w celu zarejestrowania należy dołączyć oświadczenie członków zarządu, że przejście wkładów niepieniężnych na spółkę z chwilą jej zarejestrowania jest zapewnione. Odpowiednik dla spółki akcyjnej w art. 312 1 pkt 4 podaje, że osoby, które wnoszą wkłady niepieniężne, zbywają spółce przedmioty i prawa majątkowe, a art. 331 1 pkt 3 Kh stwierdza, iż do zgłoszenia spółki należy dołączyć oświadczenie wszystkich członków zarządu, że przejście wkładów niepieniężnych na spółkę z chwilą jej zarejestrowania jest zapewnione. Z interpretacji tych przepisów wynika zatem, że celem zawiązania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością bądź sporządzenie statutu spółki akcyjnej jest złożenie oświadczenia woli zmierzającego do powstania tych spółek, jak również m.in. do zadeklarowania wysokości kapitału zakładowego i formy jego wniesienia, a nie dokonanie przeniesienia wkładu niepieniężnego (w tym przeniesienia własności nieruchomości) na rzecz spółki. Tym bardziej, że spółka staje się osobą prawną dopiero po jej zarejestrowaniu.

Reasumując - dla przeniesienia prawa własności nieruchomości wniesionej do spółki jako wkład rzeczowy na pokrycie udzialów (akcji) - niezbędne jest zawarcie odrębnej umowy w formie aktu notarialnego, przenoszącej przez wspólnika (akcjonariusza) własność jego nieruchomości na rzecz spółki po jej zarejestrowaniu przez sąd.

Opublikowano: Rejent 1991/1/113