KS9-1022/98 - Kontrola Skarbowa

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 marca 1998 r. Ministerstwo Finansów KS9-1022/98 Kontrola Skarbowa

W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926) i związanymi z tymi pewnymi niejasnościami w zakresie stosowania przepisów ww. ustawy do postępowań prowadzonych przez organy kontroli skarbowej, uprzejmie wyjaśniam:

1. Przepis art. 31 ustawy o kontroli skarbowej w brzmieniu "W zakresie nie uregulowanym w ustawie do postępowania kontrolnego stosuje się przepisy ustawy - Ordynacja podatkowa" należy rozumieć w ten sposób, iż uprawnienia procesowe zawarte w Ordynacji w Dziale IV - Postępowanie podatkowe - dotyczą również organów kontroli skarbowej, przed którymi toczy się postępowanie, z wyłączeniem spraw, które zostały uregulowane w przepisach ustawy o kontroli skarbowej, oraz spraw, które nie dotyczą bezpośrednio postępowania podatkowego.

2. Inspektorom kontroli skarbowej przysługują uprawnienia, które wynikają bezpośrednio z zakresu przepisu art. 24 ust. 2 pkt 1 ustawy o kontroli skarbowej. Do tych uprawnień należą określone w Dziale III - Zobowiązania podatkowe Ordynacji podatkowej:

1) prawo do określenia wysokości zaległości podatkowej (art. 21 § 3),

2) prawo do określenia w drodze decyzji wysokości straty, ale tylko w przypadku, kiedy stratę pokrywa się z dochodu w rozumieniu art. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz art. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 24)

3) prawo do wydania decyzji o zwrocie nienależnego wynagrodzenia pobranego przez płatnika lub inkasenta (art. 28 § 2)

4) prawo do określenia wysokości nie pobranego lub pobranego, a nie wpłaconego podatku, przez podatnika lub inkasenta (art. 30 § 1),

5) prawo do naliczenia odsetek za zwłokę (art. 53 § 4),

6) prawo do określenia wysokości nadpłaty (art. 73 § 1).

Opublikowano: Pr.Przeds. 1999/10/18