KS 8-760/55/99 - Prawidłowość odliczenia podatku akcyzowego od niektórych wyrobów winiarskich.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 1 grudnia 1999 r. Ministerstwo Finansów KS 8-760/55/99 Prawidłowość odliczenia podatku akcyzowego od niektórych wyrobów winiarskich.

W związku z wątpliwościami dotyczącymi stosowania przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 16 grudnia 1998 r. w sprawie podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 157, poz. 1035 oraz z 1999 r. Nr 57, poz. 599 i Nr 70, poz. 789), dalej zwanego rozporządzeniem, do niektórych obrotów wyrobami winiarskimi Ministerstwo Finansów informuje, że:

1) od 1 lipca br. podatnicy którzy przed sprzedażą wyrobów winiarskich dokonują ich rozlewu lub przed sprzedażą dokonują czynności produkcyjnych, określonych w § 12 ust. 9 pkt 2 rozporządzenia, tzn. poddają je leżakowaniu, kupażowaniu, mieszaniu w celu osiągnięcia właściwych efektów barwy, smaku i aromatu, dosładzaniu, doprawianiu nalewką ziołową, nasycaniu dwutlenkiem węgla, podbarwnianiu karmelem, do alkoholizowaniu lub maderyzacji, i chcą obniżyć należny podatek akcyzowy (§ 12 ust. 10) o podatek akcyzowy zawarty w cenach zakupu wyrobów winiarskich zużytych do ich wytworzenia, muszą posiadać nie tylko faktury, dokumentujące zakup po cenach zawierających podatek akcyzowy, potwierdzone przez właściwy dla sprzedawcy urząd skarbowy, że sprzedawca nie zalega z płatnością podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego. Do tej faktury powinno być również, stosownie do art. 27 ust. 2 rozporządzenia, załączone zaświadczenie z tego urzędu skarbowego o niezaleganiu przez sprzedającego z płatnością podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego. Taka praktyka zwiększa możliwość sprawdzenia autentyczności potwierdzenia faktury;

2) w przypadku zakupu przez ww podatników wyrobów winiarskich o niezakończonej fermentacji i użyciu ich do sporządzania własnych nastawów fermentacyjnych, obniżenie należnego podatku akcyzowego od sprzedaży wyrobów winiarskich, o którym mowa w § 12 ust. 10 rozporządzenia, nie może być uwzględnione, gdyż zakupione wyroby winiarskie zużyte do wytworzenia własnych wyrobów winiarskich są poddane fermentacji, a więc czynności produkcyjnej niewymienionej w § 12 ust. 9 pkt 2 tego przepisu. Należy nadmienić, iż te przepisy cytowanego rozporządzenia Ministra Finansów z 16 grudnia 1998 r. obowiązują od 1 stycznia 1999 r.

Opublikowano: Biul.Skarb. 2000/1/21