KS/061/915-01/1471/95 - Realizacja zlecenia bez pokrycia.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 lipca 1995 r. Komisja Papierów Wartościowych KS/061/915-01/1471/95 Realizacja zlecenia bez pokrycia.

W odpowiedzi na Pański list pragnę zapewnić, iż w celu wyjaśnienia zaistniałego zdarzenia raz jeszcze przeanalizowana została sytuacja, którą opisuje Pan w swoim piśmie.

Zgodnie z tym, o czym zostałem poinformowany, w dniu 4.03.1994 r. złożył Pan w biurze maklerskim ... Banku Kredytowego SA zlecenie zakupu 20 akcji spółki Żywiec, z limitem ceny 3.510.000 zł i terminem ważności do dn. 28.04.1994 r., nie posiadając na rachunku wystarczającej dla pełnej realizacji tego zlecenia kwoty środków pieniężnych. Jednakże, ponieważ środki pieniężne będące na rachunku pozwalały na nabycie 19 akcji na ww. warunkach, biuro maklerskie nie odrzuciło Pańskiego zlecenia w ogóle, lecz zrealizowało je w możliwie najpełniejszy sposób, kupując Panu 19 z żądanych 20 akcji. Tym samym Pańskie zlecenie zostało wykonane do wysokości salda na rachunku pieniężnym.

W tym miejscu chciałbym zauważyć, iż w czasie kiedy miała miejsce opisana przez Pana sytuacja, czyli w kwietniu 1994 r., zarządzenie Przewodniczącego KPW w sprawie szczegółowego sposobu przeprowadzania przez przedsiębiorstwo maklerskie transakcji i rozliczeń (...) nie wskazywało, jakie działania powinno podjąć biuro w momencie, gdy inwestor nie posiada na rachunku wystarczającej kwoty środków pieniężnych na pełną realizację zlecenia kupna. Sytuacja taka nie była również określona w regulaminie biura maklerskiego. Taki stan pozwalał biuru na swobodę w wyborze drogi działania, jednakże do pewnego tylko stopnia. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa biuro nie mogło bowiem i nie może, oprócz przypadku zawarcia umowy o odroczonej płatności, kredytować transakcji. Musi ono również działać w interesie klienta. Tym też można by tłumaczyć działanie biura maklerskiego. Sposób realizacji zleceń kupna i sprzedaży akcji w przypadku braku pełnego pokrycia na rachunku inwestora uregulowało dopiero zarządzenie Przewodniczącego KPW z dn. 15.04.1994 r., obowiązujące od dn. 1.06.1994 r. Zarządzenie to uregulowało tę kwestię w sposób następujący: "W przypadku stwierdzenia niedoboru papierów wartościowych lub środków pieniężnych (...) podmiot prowadzący przedsiębiorstwo maklerskie realizuje zlecenie do wysokości salda na rachunku pieniężnym lub na rachunku papierów wartościowych albo odstępuje od realizacji zlecenia" (art. 5 pkt 3 ww. zarządzenia).

Pańskie zlecenie zostało zrealizowane na sesji w dniu 10.03.1994 r.; 19 akcji zaksięgowano na rachunku, a Pan otrzymał zawiadomienie o zawarciu transakcji i - jak mi wiadomo - nie wnosząc wcześniej reklamacji co do jakichkolwiek niezgodności sprzedał Pan wszystkie przedmiotowe akcje w dniach 21.03., 7.07. oraz 16.08.1994 r. Reklamację w powyższej sprawie złożył Pan w biurze dopiero w dniu 29.12.1994 r.

Chciałbym ponadto zauważyć, iż biuro zrealizowało Pańskie zlecenie kupna w wielkości, jaka była maksymalnie możliwa z uwagi na stan środków na rachunku wtedy, gdy warunki sesji odpowiadały warunkom nałożonym przez Pana. Jeżeli jednak czuje się Pan poszkodowany, a powyższe wyjaśnienia nie są dla Pana przekonywujące, pozostaje jedynie dochodzenie swych roszczeń na drodze polubownej bądź sądowej. KPW nie jest władna rozstrzygać sprawy majątkowe. Mam nadzieję, iż powyższe wyjaśnienia będą Panu pomocne w ostatecznym rozwiązaniu sprawy.

Opublikowano: Glosa 1996/2/24