Koszty uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 grudnia 2003 r. Izba Skarbowa w Warszawie Koszty uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych

Pytanie:

Przedmiotem działalności spółki jest dystrybucja materiałów medycznych oraz sprzętu medycznego. W oparciu o zamówienia publiczne organizowane w trybie przetargu nieograniczonego dokonuje sprzedaży materiałów medycznych na rzecz zakładów opieki zdrowotnej (nazywanych dalej: ZOZ). Zgodnie z warunkami przetargu przedmiotem zamówień ze strony ZOZ jest dostawa określonej ilości materiałów medycznych wraz z jednoczesnym udostępnieniem, przez dostawcę materiałów, sprzętu medycznego do użytkowania na rzecz ZOZ. Prawo użytkowania sprzętu medycznego spółka gwarantuje w zawieranych z ZOZ umowach sprzedaży - umowa użytkowania stanowi jej integralna część. ZOZ zobowiązuje się do zakupu od spółki materiałów medycznych, przez określony czas, po uzgodnionych przez strony cenach z kolei Spółka nie pobiera od ZOZ dodatkowego wynagrodzenia z tytułu użytkowania sprzętu medycznego. Wynagrodzenie z tytułu użytkowania sprzętu wkalkulowane jest w cenę sprzedawanych ZOZ materiałów a ZOZ nie otrzymuje w związku z zakupem żadnych rabatów (wartość przekazanego do użytkowania ZOZ sprzętu nie jest dokumentowana fakturą). Sprzęt medyczny stanowi własność spółki i jest przekazywany ZOZ na czas oznaczony. Po upływie określonej w umowie terminu sprzęt jest zwracany do spółki. ZOZ ma jednak możliwość jego odkupienia po zakończeniu umowy użytkowania, po cenach nie odbiegających od cen stosowanych przez spółkę w standardowych transakcjach sprzedaży. Na ZOZ ciąży obowiązek zakupu akcesoriów niezbędnych do użytkowania sprzętu, ich zakup następuje od spółki wg cen przeciętnie stosowanych wobec innych odbiorców. Sprzęt nie posiada żadnych wyróżników reklamowych poza standardowym oznaczeniem producenta.

Czy odpisy amortyzacyjne od przekazanego do użytkowania sprzętu medycznego są w spółce kosztem uzyskania przychodu?

Odpowiedź:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654, z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 w/w ustawy.

W myśl art. 16a ust. 1 w/w ustawy amortyzacji podlegają stanowiące własność podatnika, nabyte, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do użytkowania środki trwałe o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1 wspomnianej ustawy. Stosowanie do art. 16 ust. 1 pkt 63 ww. ustawy nie uważa się za koszt uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oddanych do nieodpłatnego używania.

Z przedstawionego przez Jednostkę w piśmie stanu faktycznego wynika, że umowa na przekazanie sprzętu medycznego jest umową wzajemną której cechę stanowi to, że wg. treści umowy każda z jej stron jest zobowiązana do świadczenia wobec drugiej strony, uznawanego za odpowiednik tego, co sama otrzymuje tj. zgodnie z treścią umowy Spółka zobowiązuje się udostępnić do użytkowania sprzęt medyczny na rzecz ZOZ, który jako otrzymujący sprzęt medyczny jest zobowiązany do zakupu materiałów medycznych od Spółki według cen uwzględniających wartość prawa do użytkowania sprzętu. W związku z powyższym z opisanej w piśmie przez Jednostkę sytuacji nie znajduje zastosowanie art. 16 ust. 1 pkt 63 w/w ustawy.

Wobec powyższego odpisy amortyzacyjne od przekazanego przez Jednostkę ZOZ-owi sprzętu medycznego będą stanowić koszt uzyskania przychodu.

Opublikowano: www.izba-skarbowa.waw.pl