Koszty uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 grudnia 2003 r. Izba Skarbowa w Warszawie Koszty uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych

Pytanie:

Czy na podstawie jednego postanowienia wydanego przez organ egzekucyjny obejmującego część długu, z tym samym kontrahentem, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów pozostałe wierzytelności tego dłużnika?

Odpowiedź:

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 25 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654): "nie uważa się za koszt uzyskania przychodów wierzytelności odpisanych jako nieściągalne z wyjątkiem:

a) wierzytelności, które uprzednio, na podstawie art. 12 ust. 3 zostały zarachowane jako przychody należne i których nieściągalność została udokumentowana w sposób określony w ust. 2, tj.:

pkt 1 postanowieniem o nieściągalności, uznanym przez wierzyciela jako odpowiadającym stanowi faktycznemu, wydanym przez właściwy organ postępowania egzekucyjnego

pkt 2 postanowieniem sądu o:

a) oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości, gdy majątek masy nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania upadłościowego, lub umorzeniu postępowania upadłościowego gdy majątek masy nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania upadłościowego lub

b) umorzeniu postępowania upadłościowego, gdy zachodzi okoliczność wymieniona pod lit. a lub

c) ukończeniu postępowania upadłościowego, albo

pkt 3 protokółem sporządzonym przez podatnika, stwierdzającym że przewidywane koszty procesowe i egzekucyjne związane z dochodzeniem wierzytelności byłyby równe albo wyższe od jej kwoty."

Z powyższego wynika, że wierzytelność może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów po spełnieniu łącznie dwóch wyżej wymienionych warunków. Przepisy Ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654) nie dają możliwości rozszerzenia postanowienia o umorzeniu postępowania egzekucyjnego z przyczyny wskazanej w art. 824 § 1 pkt 3 k.p.c. na pozostałą część wierzytelności.

Skoro więc Spółka pozostałej części wierzytelności nie skierowała na drogę postępowania egzekucyjnego tym samym nie będzie mogła jej zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Opublikowano: www.izba-skarbowa.waw.pl