Koszty u przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie eksploatacji kopalin.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 września 2002 r. Ministerstwo Finansów Koszty u przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie eksploatacji kopalin.

Jak rozumiem, przedmiotem zainteresowania są dwa problemy:

Czy wydatki ponoszone na nabycie budynków znajdujących się na gruntach nabywanych na potrzeby związane z eksploatacją kopalin są wyłączone z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. a) albo b) ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, czy też mogą być bezpośrednio wliczane w koszty uzyskania przychodów ?

Czy fakt, że część tych budynków jest pomiędzy ich nabyciem a fizyczną likwidacją oddana w najem (dzierżawę), zaś część nie, powoduje, że ze względu na możliwość zaliczenia wydatków na ich nabycie do kosztów uzyskania przychodów powinny być traktowane w odmienny sposób ?

Odpowiadając na pierwsze z pytań, przede wszystkim chciałabym zauważyć, że wydatki na nabycie gruntu, także wraz ze znajdującymi się nań budynkami, nie stanowią kosztu uzyskania przychodu. Mają tu zastosowanie przepisy art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. a) i b) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, które nie pozwalają na zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych m.in. na nabycie gruntu i środków trwałych. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie wprowadzają tu szczególnych rozwiązań w odniesieniu do nieruchomości związanych z eksploatacją kopalin.

Wydatki na nabycie gruntu mogą być uznane za koszt uzyskania przychodów dopiero w przypadku odpłatnego zbycia gruntu. Co do wydatków na nabycie budynków będących środkami trwałymi, to mogą być one zaliczone do kosztów podatkowych tylko pośrednio, w postaci odpisów amortyzacyjnych. W przypadku jednak gdy budynki nie spełniały warunków określonych w art. 16a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i w związku z tym nie zostały zaliczone do środków trwałych, wydatki poniesione na ich nabycie powinny być rozliczone w oparciu o przepisy art. 15 ust. 1 oraz art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Oznacza to, że mogą być one zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, pod warunkiem że podatnik wykaże związek pomiędzy poniesionymi wydatkami na nabycie budynków (niestanowiących środków trwałych) a osiąganymi przychodami.

W przypadku drugiego pytania dotyczącego sytuacji, w której część budynków jest wynajmowana, chciałabym zaznaczyć, że takie budynki służące działalności gospodarczej powinny być wyodrębnione jako osobne środki trwałe i podlegać amortyzacji, zgodnie z art. 16a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Odpisy amortyzacyjne byłyby zaliczane do kosztów podatkowych, a czynsz uzyskiwany z najmu stanowiłby przychód. W sytuacji, gdy budynki te musiałyby zostać zlikwidowane ze względu na eksploatację wyrobiska górniczego, niezamortyzowana wartość budynków powinna być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów.

Zgodnie z przepisem art. 16 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do kosztów nie zalicza się "strat powstałych w wyniku likwidacji nie w pełni umorzonych środków trwałych, jeżeli środki te utraciły przydatność gospodarczą na skutek zmiany rodzaju działalności". A contrario zatem do kosztów podatkowych zaliczyć można straty powstałe w wyniku likwidacji nie w pełni umorzonych środków trwałych, jeśli likwidacja ta nie jest wynikiem zmiany działalności.

W omawianym przypadku likwidacja jest rezultatem, jak rozumiem, nie tyle zmiany rodzaju działalności, co konsekwencją postępujących prac górniczych. W rezultacie więc, jak już wyżej stwierdzono, niezamortyzowana wartość budynków może być zaliczona do kosztów podatkowych.

Jednocześnie chciałabym zaznaczyć, że do gruntów i budynków, które nie byłyby wynajmowane (dzierżawione) nadal miałyby zastosowanie uwagi formułowane w odpowiedzi na pytanie pierwsze.

Opublikowano: S.Podat. 2003/4/36