Korzystanie z niskooprocentowanych pożyczek na sfinansowanie poniesionych i planowanych nakładów w związku z procesami łączeniowymi.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 grudnia 2003 r. Bankowy Fundusz Gwarancyjny Korzystanie z niskooprocentowanych pożyczek na sfinansowanie poniesionych i planowanych nakładów w związku z procesami łączeniowymi.

Zgodnie z ustawą z 7 grudnia 2000 r. o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających (Dz. U. Nr 119, poz. 1252 z późn. zm.), banki spółdzielcze mogą skorzystać z niskooprocentowanych pożyczek na sfinansowanie poniesionych i planowanych nakładów w związku z procesami łączeniowymi.

Pragnę przypomnieć, że w myśl wyżej wymienionej ustawy pomoc finansowa z funduszu restrukturyzacji banków spółdzielczych jest udzielana bankom, które:

*

dokonały połączenia z innymi bankami w okresie 3 lat przed wejściem w życie ustawy, tj. po 28 stycznia 1998 r.,

*

charakteryzują się dobrą sytuacją ekonomiczno-finansową, pozwalającą na uznanie braku zagrożenia spłaty pożyczki i ustanowią odpowiednie prawne zabezpieczenie wierzytelności Funduszu.

Środki z otrzymanej pomocy mogą być przeznaczone na finansowanie procesów łączenia się banków spółdzielczych oraz realizację inwestycji tych banków, a w szczególności na:

*

unifikację programów i sprzętu informatycznego,

*

ujednolicenie technologii bankowej,

*

ujednolicenie procedur finansowo-księgowych,

*

unifikację oferty produktów i usług bankowych.

Ponadto, banki mogą nabywać za środki z funduszu restrukturyzacji banków spółdzielczych akcje banku zrzeszającego wyemitowane w okresie 3 lat od dnia wejścia w życie ustawy, tj. do dnia 28 stycznia 2004 roku.

Dotychczasowe doświadczenia wskazują, że środki uzyskane w ramach pomocy z funduszu restrukturyzacji banków spółdzielczych były w znacznej części wykorzystywane na unifikację programów i sprzętu informatycznego, w tym na wdrożenie nowych scentralizowanych systemów oraz zakup nowego sprzętu i oprogramowania.

Ponadto dzięki pomocy finansowej BFG banki mogły sfinansować inne inwestycje związane z procesami łączeniowymi, a w szczególności: modernizację i remonty siedzib banków, sal operacyjnych w związku ze zwiększoną obsługą klientów, adaptację pomieszczeń z przeznaczeniem na skarbce, archiwa, instalację systemów zabezpieczających oraz zwiększenie poziomu bezpieczeństwa i ochrony transportu wartości pieniężnych.

Biorąc pod uwagę dotychczasowe efekty z tytułu udzielonej pomocy finansowej w latach 2001-2003 oraz mając na względzie postulaty zgłaszane przez środowisko banków spółdzielczych, Bankowy Fundusz Gwarancyjny podjął działania zmierzające do uatrakcyjnienia warunków dalszego korzystania z pożyczek. Z inicjatywy Rady Bankowego Funduszu Gwarancyjnego w dniu 6 listopada 2003 r. odbyło się spotkanie z przedstawicielami środowiska banków spółdzielczych, na którym zgłoszono szereg propozycji w zakresie warunków udzielania pomocy finansowej, jak również podniesiono kwestię zasadności utrzymywania płynności funduszu restrukturyzacji. Większość uczestników wyraziła pogląd, iż działania BFG powinny zostać ukierunkowane na wspomaganie procesów konsolidacyjnych, w mniejszym zaś stopniu powinny zmierzać do utrzymania płynności frbs. W tym kontekście została uwzględniona propozycja zastosowania karencji w spłacie kapitału, której celem miałoby być zwiększenie efektywności pomocy, jednakże z zachowaniem możliwości indywidualnej oceny przez Fundusz każdego wniosku.

Decyzje w sprawie zastosowania karencji będą przedmiotem szczegółowej analizy celowości realizowanych przez bank przedsięwzięć. Ponadto Fundusz będzie na bieżąco śledził stan środków w celu zabezpieczenia potrzeb banków związanych z koniecznością osiągnięcia do 31 grudnia 2005 roku funduszy własnych na poziomie 500 tys. euro, zgodnie z art. 172 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (Dz. U. z 2002 r. Nr 72, poz. 665 z późn. zm.).

Uwzględniając zgłoszone propozycje oraz wnioski z dyskusji, a także dotychczasowe doświadczenia zdobyte w trakcie rozpatrywania wniosków o udzielenie pomocy z funduszu restrukturyzacji banków spółdzielczych, w dniu 18 grudnia 2003 roku Rada Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, na wniosek Zarządu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, zmieniła uchwałę Rady Bankowego Funduszu Gwarancyjnego nr 15/2001 z dnia 8 maja 2001 r. w sprawie form, trybu oraz szczegółowych warunków udzielania pomocy finansowej, wydłużając z 3 do 5 lat maksymalny okres korzystania z pożyczek oraz wprowadzając możliwość zastosowania karencji w spłacie kapitału na okres nie dłuższy niż 2 lata.

W związku z tym pomoc finansowa z frbs udzielana będzie na następujących warunkach:

*

oprocentowanie pożyczki w skali roku 0,1 stopy redyskontowej weksli określanej przez Radę Polityki Pieniężnej, a na zakup akcji - 0,05 stopy redyskontowej,

*

prowizja 0,1% kwoty pożyczki, potrącana z kwoty pożyczki,

*

okres korzystania z pożyczki 5 lat, z możliwością zastosowania karencji w spłacie kapitału na okres nie przekraczający 2 lat,

*

spłata kapitału w okresach półrocznych, a odsetek w okresach kwartalnych.

Rada Funduszu wprowadziła również zmiany mające na celu dostosowanie postanowień dotyczących sposobu podziału nadwyżki bilansowej w okresie korzystania z pomocy oraz prawnego zabezpieczenia wierzytelności do znowelizowanej ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających. Zgodnie z brzmieniem art. 36 ust. 2 ustawy, bank spółdzielczy, w okresie korzystania z pomocy finansowej BFG, ma obowiązek przeznaczać nie mniej niż 80% nadwyżki bilansowej na zwiększenie funduszu zasobowego lub rezerwowego. W myśl obowiązującego art. 35 ust. 2 bank zobowiązany jest do ustanowienia odpowiedniego prawnego zabezpieczenia wierzytelności Funduszu.

Jednocześnie informuję, że w celu dalszego uproszczenia procedury udzielania pomocy finansowej z funduszu restrukturyzacji banków spółdzielczych odstąpiono od konieczności sporządzania prognozy bilansu oraz rachunku zysków i strat w układzie kwartalnym w pierwszym roku korzystania z pomocy i zastąpiono go układem rocznym.

Przekazując powyższe informacje pragnę podkreślić, że nowe warunki korzystania z pomocy finansowej z frbs mają zastosowanie również do banków, które aktualnie korzystają z tej formy pomocy.

Zwracam również uwagę, że w przypadku ubiegania się przez bank o wydłużenie okresu pomocy Funduszu, niezbędne będzie złożenie stosownego wniosku wraz z prognozą bilansu oraz rachunku zysków i strat na kolejne okresy.

Ponadto uprzejmie informuję, że ujednolicony tekst uchwały nr 15/2001 Rady Bankowego Funduszu Gwarancyjnego z dnia 8 maja 2001 r. w sprawie określenia form, trybu i szczegółowych warunków udzielania zwrotnej pomocy finansowej bankom spółdzielczym z funduszu restrukturyzacji banków spółdzielczych będzie dostępny na stronie internetowej Funduszu pod adresem: www.bfg.pl.

Opublikowano: www.bfg.pl