Korekta raportu składkowego.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Korekta raportu składkowego.

W nawiązaniu do Komunikatu nr 5/2003 z 4 marca 2003 r. (znak: IK-077/77/2003) oraz w związku z licznymi pytaniami dotyczącymi trybu postępowania w zakresie sporządzania dokumentów rozliczeniowych korygujących w przypadku, gdy pracodawca wypłacił wynagrodzenie za okres niezdolności do pracy wskutek choroby, a następnie w wyniku postępowania powypadkowego zostanie ustalone, że dana niezdolność do pracy była spowodowana wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, Departament Obsługi Klientów informuje.

Komunikat nr 5/2003 określa tylko - jako szczególny dla ww. przypadku - tryb postępowania w zakresie rozliczenia świadczenia i/lub wyrównania świadczenia przysługującego i wypłaconego ubezpieczonemu za dany okres niezdolności do pracy, a tym samym określa zasady sporządzania i korygowania "raportu świadczeniowego" tj. imiennego raportu miesięcznego ZUS RSA oraz zasady wykazywania danego świadczenia i/lub jego wyrównania w deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA, do której został załączony raport - z uwzględnieniem prawa do rozliczenia wypłaconego świadczenia lub jego wyrównania w ciężar składek na ubezpieczenia społeczne.

Oznacza to, że w zakresie prawidłowego rozliczenia składek, a tym samym odpowiedniego sporządzania i korygowania "raportu składkowego", tj. imiennego raportu miesięcznego ZUS RNA/ZUS RCA - należy stosować ogólne zasady sporządzania i korygowania dokumentów rozliczeniowych z uwzględnieniem obowiązujących przepisów dotyczących ustalania podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne (tj. uwzględniając fakt, że wynagrodzenia za czas choroby stanowią, natomiast zasiłki należne z ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego nie stanowią podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne).

Tym samym, w omawianym przypadku (tj. w sytuacji zmiany kwalifikacji wypłaconego świadczenia - z wynagrodzenia za czas choroby na zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego) zarówno w przypadku płatników zobowiązanych, jak i niezobowiązanych do wypłaty świadczeń z ubezpieczeń społecznych (chorobowego i wypadkowego), za miesiąc, w którym wypłacono wynagrodzenie za czas choroby i w imiennym raporcie ZUS RSA wykazano świadczenie/przerwę z kodem przyczyny 331 lub 332, oprócz odpowiedniego imiennego raportu korygującego ZUS RSA (omówionego w Komunikacie nr 5/2003) należy sporządzić także odpowiedni imienny raport korygujący - ZUS RNA/ZUS RCA, wykazując w tym raporcie prawidłowe: podstawę wymiaru oraz wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne. Konsekwentnie, ww. raporty i zawarte w nim dane powinny zostać odpowiednio uwzględnione w deklaracji korygującej, do której raporty są dołączone.

Opublikowano: www.zus.gov.pl