Kontrakty menedżerskie.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 lutego 2003 r. Ministerstwo Finansów Kontrakty menedżerskie.

Interpretacja Ministerstwa Finansów z 16 stycznia 2003 r. nie jest sprzeczna z komunikatem Biura Prasowego dotyczącym sytuacji prawnopodatkowej osób wykonujących działalność gospodarczą w firmach jednoosobowych, albowiem wyjaśnienia w nich zawarte dotyczą różnych zagadnień.

I tak w piśmie z dnia 16 stycznia 2003 r. nr PB 2/MK-033-038-177/03 minister finansów dokonał urzędowej interpretacji prawa, stwierdzając, że ponieważ osoby wykonujące działalność osobiście na podstawie kontraktu menedżerskiego lub umów o podobnym charakterze nie wykonują pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie mogą skorzystać z możliwości wyboru innej formy opodatkowania i złożyć oświadczenia o wyborze ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Natomiast komunikat Biura z 23 stycznia br. dotyczył sytuacji osób osiągających przychody, o których mowa w art. 13 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Obydwa stanowiska pozostają aktualne i prawidłowe, gdyż znajdują oparcie w obowiązujących przepisach prawa.

Od 1 stycznia 2003 r. na potrzeby ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych została wprowadzona definicja pozarolniczej działalności gospodarczej, określająca tę działalność jako działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ordynacji podatkowej, z wyjątkiem działalności, o której mowa w art. 13.

Artykuł 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymienia rodzaje przychodów zaliczanych do działalności wykonywanej osobiście. Wśród nich znajdują się:

- w pkt 8 w lit. a) przychody z tytułu osobistego wykonywania usług na podstawie umowy-zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby prawnej, jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej lub przedsiębiorcy - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie na potrzeby tych podmiotów i tego samego rodzaju usług nie wykonuje na rzecz ludności, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 9,

- w pkt 9 przychody z tytułu osobiście wykonywanej działalności na podstawie kontraktu menedżerskiego lub umów o podobnym charakterze.

Aby zaliczyć dany rodzaj działalności do działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w pkt 8 lit. a), oprócz zawarcia umowy-zlecenia lub umowy o dzieło muszą zostać spełnione równocześnie jeszcze trzy dodatkowe kryteria, tzn.:

1. działalność ta musi być wykonywana osobiście (samodzielnie),

2. wyłącznie na potrzeby osoby prawnej, jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej lub przedsiębiorcy,

3. tego samego rodzaju usługi nie są wykonywane na rzecz ludności.

Jednakże nie każdy przypadek wykonywania umów w warunkach określonych w art. 13 pkt 8 lit. a) ustawy będzie stanowił przychód z działalności wykonywanej osobiście. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 41 ust. 2 przewiduje bowiem, podobnie jak w latach ubiegłych, że płatnik nie pobiera zaliczek od wypłaconego wynagrodzenia z tytułu umowy-zlecenia lub umowy o dzieło, o których mowa w art. 13 pkt 2 i 8, jeżeli otrzyma od podatnika oświadczenie, w którym ten poinformuje, że wykonywane usługi wchodzą w zakres prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Ustawodawca zatem przewidział, że umowy-zlecenia i o dzieło mogą być wykonywane zarówno osobiście, jak i w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Brak jest natomiast takiej możliwości w odniesieniu do osób wykonujących działalność na podstawie kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, co wprost stwierdza przepis art. 13 pkt 8 wykluczający ze swego zakresu działalność, o której mowa w pkt 9, czyli właśnie kontrakty menedżerskie.

Zatem kontrakty menedżerskie zawsze będą zaliczane do działalności wykonywanej osobiście. Gdyby było inaczej w art. 41 ust. 2 - oprócz art. 13 pkt 2 i 8 - zostałby wymieniony również pkt 9. Tak jednak nie jest.

Opublikowano: „Rzeczpospolita” (Dobra Firma) z dnia 6 marca 2003 r.