KM-005-2/04 - Opodatkowanie spadku uzyskanego z Niemiec

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 27 lipca 2004 r. Trzeci Urząd Skarbowy w Bydgoszczy KM-005-2/04 Opodatkowanie spadku uzyskanego z Niemiec

Pytanie podatnika

Czy spadek po zmarłym kuzynie z Niemiec w postaci środków pieniężnych nabytych w m-cu czerwcu 2004 r. podlega podwójnemu opodatkowaniu w Polsce

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacji podatkowej (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na zapytanie z dnia 6 lipca 2004 r. (wpływ do tut. Urzędu 13 lipca 2004 r.) Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy informuje.

Pismem z dnia 6 lipca 2004 r. zwrócił się Pan z zapytaniem - czy spadek po zmarłym kuzynie z Niemiec w postaci środków pieniężnych nabytych w m-cu czerwcu 2004 r. podlega podwójnemu opodatkowaniu w Polsce?

Zdaniem pytającego podwójnych opodatkowań po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej nie ma.

Oceniając powyższe stanowisko należy stwierdzić, że jest ono nieprawidłowe, bowiem postanowienie zawarte w art. 2 umowy zawartej między Polską Rzecząpospolitą Ludową, a Republiką Federalną Niemiec w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku podpisanej dnia 18 grudnia 1972 r. (Dz. U. z 1975 r. Nr 31, poz. 163, Dz. U. z 1982 r. Nr 1, poz. 1) nie obejmuje zakresem przedmiotowym podatku od spadków i darowizn jest nadal obowiązujące mimo wstąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej z dniem 1 maja 2004 r.

Umawiające się strony postanowiły, że za podatki od dochodu i od majątku uważa się wszystkie podatki, które pobiera się od całego dochodu, od całego majątku albo od części dochodu lub majątku włączając podatki od zysku ze sprzedaży ruchomego lub nieruchomego majątku, podatku od sumy wynagrodzeń, jak również podatku od przyrostu majątku.

Fakt zapłacenia podatku spadkowego w Republice Federalnej Niemiec nie powoduje, iż nabycie to jest wyłączone bądź zwolnione z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn w Polsce.

Nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granica podlega podatkowi, jeżeli w chwili otwarcia spadku lub zawarcia umowy darowizny nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, na podstawie art. 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn.: Dz. U. z 1997 r. Nr 16, poz. 89 z późn. zm.).

Natomiast opłacenie podatku spadkowego w Republice Federalnej Niemiec jest "ciężarem", który odlicza się od masy spadkowej.

Informacji udziela się w oparciu o stan faktyczny opisany w piśmie i zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej wydania.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl