K7INT30480 - Stanowisko w sprawie wprowadzenia do Kodeksu pracy art. 229 § 1(1) pkt 2

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 stycznia 2015 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej K7INT30480 Stanowisko w sprawie wprowadzenia do Kodeksu pracy art. 229 § 1(1) pkt 2

Nowelizacja art. 229 Kodeksu pracy dokonana poprzez ustawę z dnia 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej (Dz. U. z 2014 r. poz. 1662) została wprowadzona w celu poprawy warunków wykonywania działalności gospodarczej przy jednoczesnym zachowaniu bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.

Zmiana art. 229 Kodeksu pracy, która wejdzie w życie 1 kwietnia 2015 r., umożliwia zwolnienie z obowiązku wykonywania wstępnych badań lekarskich osób przyjmowanych do pracy u innego pracodawcy na dane stanowisko w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy, jeżeli przedstawią pracodawcy aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie, a pracodawca ten stwierdzi, że warunki te odpowiadają warunkom występującym na danym stanowisku pracy, z wyłączeniem osób przyjmowanych do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych. Przepis ten będzie mógł być również stosowany w przypadku przyjmowania do pracy osoby pozostającej jednocześnie w stosunku pracy z innym pracodawcą.

Zwolnienie z wstępnych badań lekarskich osoby przyjmowanej do pracy u nowego pracodawcy będzie możliwe po porównaniu warunków pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie u poprzedniego pracodawcy z warunkami pracy w kolejnym miejscu pracy i porównanie to wykaże, że na stanowisku tym występowały czynniki środowiska pracy takie same jak u nowego pracodawcy, a poziom tych czynników w środowisku pracy był co najmniej taki jak na nowym stanowisku pracy.

Ze zwolnienia z wstępnych badań lekarskich nie będą korzystały osoby przyjmowane przez nowego pracodawcę do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych. Do prac szczególnie niebezpiecznych zaliczamy prace stwarzające duże zagrożenia wypadkami przy pracy lub chorobami zawodowymi, takie jak: prace na wysokości, prace w warunkach narażenia na działanie substancji chemicznych (w tym o działaniu rakotwórczym lub mutagennym), prace w warunkach narażenia na działanie szkodliwych czynników biologicznych, roboty budowlane, rozbiórkowe, remontowe i montażowe prowadzone bez wstrzymania ruchu zakładu pracy lub jego części, prace w zbiornikach, kanałach, wnętrzach urządzeń technicznych i innych niebezpiecznych przestrzeniach zamkniętych.

W celu umożliwienia pracodawcom porównania warunków pracy na stanowiskach pracy niezbędna jest nowelizacja rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy w sprawie profilaktycznych badań lekarskich pracowników, wydanego na podstawie art. 229 § 8 Kodeksu pracy. Nowelizacja tego rozporządzenia zostanie dokonana przez ministra właściwego do spraw zdrowia w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw pracy.

Obecnie projekt przedmiotowego rozporządzenia został skierowany do uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania. Stosownie do art. 41 ustawy z dnia 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej, termin wejścia w życie rozporządzenia nowelizującego został określony na dzień 1 kwietnia 2015 r.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej nie planuje wprowadzenia dodatkowych wytycznych, w oparciu o które pracodawcy mogliby stwierdzić istnienie porównywalnych warunków pracy. Nowelizowane przez Ministra Zdrowia rozporządzenie będzie bowiem, zgodnie z upoważnieniem określonym w art. 229 § 8, regulowało m.in. zakres informacji objętych skierowaniem na badania lekarskie i orzeczeniem lekarskim oraz wzory tych dokumentów, które umożliwią porównanie warunków pracy u pracodawców. W każdym przypadku w którym pojawiłyby się wątpliwości przy porównywaniu warunków pracy niezbędne będzie przeprowadzenie wstępnego badania lekarskiego.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl