K7INT30318 - Stanowisko w sprawie przepisów regulujących wykonywanie zawodu psychologa i psychoterapeuty

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 15 stycznia 2015 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej K7INT30318 Stanowisko w sprawie przepisów regulujących wykonywanie zawodu psychologa i psychoterapeuty

Ustawa z dnia 8 czerwca 2001 r. o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów (Dz. U. Nr 73, poz. 763, z późn. zm.) nie funkcjonuje w praktyce. Powodem tego stanu rzeczy są liczne wady prawne i legislacyjne uniemożliwiające jej stosowanie. Obecnie obowiązujące przepisy nie spełniają ustawowych celów. Nowelizacja ustawy nie jest jednak możliwa, ponieważ wymagałoby to zbyt licznych jej zmian. Zgodnie bowiem z § 84 załącznika do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie zasad techniki prawodawczej, jeżeli zmiany wprowadzane w ustawie miałyby być liczne albo miałyby naruszać konstrukcję lub spójność ustawy, opracowuje się projekt nowej ustawy. Wobec powyższego, z inicjatywy Ministra Pracy i Polityki Społecznej podjęte zostały działania legislacyjne zmierzające do wprowadzenia nowej regulacji zawodu psychologa.

W dniu 9 marca 2012 r. Zespół ds. Programowania Prac Rządu zdecydował o włączeniu do Wykazu Prac Rządu projektu ustawy uchylającej dotychczasową ustawę z dnia 8 czerwca 2001 r. o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów (Dz. U. Nr 73, poz. 763, z późn. zm.). Projekt ustawy o uchyleniu ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów oraz o zmianie niektórych innych ustaw został skierowany we wrześniu 2012 r. do konsultacji międzyresortowych i społecznych. Na skutek zgłoszonych uwag, a także odpowiadając na oczekiwania środowiska psychologów, Minister Pracy i Polityki Społecznej podjął decyzję, że procedowanie przedmiotowego projektu będzie prowadzone jednocześnie z pracami nad nową regulacją tego zawodu.

Test regulacyjny nowej regulacji zawodu psychologa po uzgodnieniach z Zespołem ds. Oceny Skutków Regulacji MPiPS został w kwietniu 2013 r. przedłożony Zespołowi ds. Programowania Prac Rządu wraz z prośbą o włączenie do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej spełniło wszystkie wymogi stawiane projektom aktów prawnych przez prawo polskie na tym etapie prac. Jednakże w dniu 22 maja 2013 r. Zespół odroczył decyzję w tej sprawie do czasu przedstawienia Białej Księgi do projektu, opracowanej na etapie przedlegislacyjnym na podstawie konsultacji z zainteresowanymi środowiskami. Przeprowadzenie konsultacji społecznych, było warunkiem sine qua non dalszego prowadzenia prac nad nową regulacją zawodu psychologa.

W czerwcu 2013 r. rozpoczęły się prace nad przygotowaniem treści pytań kwestionariusza. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zaprosiło przedstawicieli środowiska psychologów do włączenia się w te prace. Następnie dnia 1 sierpnia 2013 r. rozpoczęte zostały konsultacje społeczne treści pytań kwestionariusza dotyczącego ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów, w czasie których każdy przedstawiciel środowiska mógł zgłosić uwagi. Informacja o powyższym została tego samego dnia przesłana do wszystkich organizacji psychologicznych, które dotychczas współpracowały z ministerstwem w sprawie regulacji zawodu psychologa.

Kwestionariusz internetowy został uruchomiony dnia 31 października 2013 r. Cieszył się dużym zainteresowaniem respondentów. Do dnia 31 grudnia 2013 r. wypełniło go łącznie 7257 osób. Na podstawie odpowiedzi respondentów zostało w styczniu 2014 r. opracowane sprawozdanie. Treść dokumentu dostępna jest w formie elektronicznej na stronie: http://www.dialog.gov.pl/aktualnosci/art,427,sprawozdanie-z-przebiegu-konsultacji-spolecznych-dotyczacych-wyrazenia-opinii-na-temat-regulacji-wykonywania-zawodu-psychologa-i.html. Na tej podstawie przygotowano zgodnie z wytycznymi Zespołu Białą Księgę w sprawie zawodu psychologa i samorządu zawodowego psychologów. Dokument ten 17 lutego 2014 r. został przekazany do Zespołu ds. Programowania Prac Rządu.

Dnia 18 marca 2014 r. do MPiPS przesłane zostało pismo Koordynatora Zespołu z prośbą o uzupełnienie Białej Księgi o informacje, które zdaniem Zespołu są niezbędne do podjęcia decyzji co do prowadzenia dalszych prac nad nową regulacją zawodu psychologa. Zgodnie z wytycznymi zawartymi w trzynastopunktowej liście zadań, w uzgodnieniu ze środowiskiem psychologów została opracowana treść dokumentu. Pismo uzupełniające Białą Księgę dnia 25 lipca 2014 r. zostało przekazane do Zespołu do Spraw Programowania Prac Rządu.

Dnia 9 września 2014 r. do MPiPS wpłynęło pismo Wiceprzewodniczącego Zespołu z prośbą o uzupełnienie testu regulacyjnego o 17 kolejnych kwestii, które jego zdaniem są niezbędne do podjęcia decyzji co do prowadzenia dalszych prac nad nową regulacją zawodu psychologa. W dniach 21 października 2014 r. oraz 8 grudnia 2014 r. wszystkie dokumenty i informacje, zostały przekazane do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Obecnie projekt czeka na ponowne rozpatrzenie przez Zespół ds. Programowania Prac Rządu.

Jednocześnie pragnę przekazać, że:

1.

kwestie dotyczące programów studiów psychologicznych jako sprawy z zakresu szkolnictwa wyższego zgodnie z art. 26 ustawy z dnia 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej (Dz. U. z 2007 r. Nr 65, poz. 437 z późn. zm.) należą do właściwości Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego;

2.

zawód psychoterapeuty ma medyczny charakter, zatem zgodnie z art. 33 ust. 1 pkt 4 ustawy o działach administracji rządowej, Minister Zdrowia jest organem właściwym w jego zakresie.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl