K.0542.80.EW.2013 - Możliwość podwyższenia dotacji dla przedszkola niepublicznego w przypadku gdy podmiot prowadzący przedszkole złoży wniosek o podwyższenie dotacji dla dziecka z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego po 30 września roku poprzedzającego rok udzielenia dotacji

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 listopada 2013 r. Regionalna Izba Obrachunkowa w Szczecinie K.0542.80.EW.2013 Możliwość podwyższenia dotacji dla przedszkola niepublicznego w przypadku gdy podmiot prowadzący przedszkole złoży wniosek o podwyższenie dotacji dla dziecka z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego po 30 września roku poprzedzającego rok udzielenia dotacji

W odpowiedzi na pismo z dnia 14 sierpnia 2013 r., (znak: OSS.440.8.2013) w sprawie możliwości podwyższenia dotacji dla przedszkola niepublicznego w przypadku gdy podmiot prowadzący przedszkole złoży wniosek o podwyższenie dotacji dla dziecka z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego po 30 września roku poprzedzającego rok udzielenia dotacji, informuję, iż w przedmiotowej kwestii wypowiedziało się Ministerstwo Edukacji Narodowej pismem z dnia 29 października 2013 r. (znak: DAP/WA/RK/337/16/13).

Finansowanie przedszkoli niepublicznych reguluje ustawa o systemie oświaty. Zgodnie z art. 90 ust. 1 ustawy o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) niepubliczne przedszkola otrzymują dotacje z budżetu gminy oraz zgodnie z art. 90 ust. 2b ww. ustawy dotacje dla niepublicznych przedszkoli przysługują na każdego ucznia w wysokości nie niższej niż 75% ustalonych w budżecie danej gminy wydatków bieżących ponoszonych w przedszkolach publicznych w przeliczeniu na jednego ucznia, pomniejszonych o opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego oraz za wyżywienie, stanowiące dochody budżetu gminy, z tym że na ucznia niepełnosprawnego w wysokości nie niższej niż kwota przewidziana na niepełnosprawnego ucznia przedszkola w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez gminę, pod warunkiem że osoba prowadząca niepubliczne przedszkole poda organowi właściwemu do udzielania dotacji informację o planowanej liczbie uczniów nie później niż do dnia 30 września roku poprzedzającego rok udzielania dotacji.

Zgodnie z przywoływanym artykułem ustawy dotacja dla przedszkoli niepublicznych przysługuje na każdego ucznia. W związku z powyższym gmina musi przekazać dotacje dla przedszkoli niepublicznych na każdego ucznia w wysokości, o której mowa w art. 90 ust. 2b ustawy o systemie oświaty, nawet jeżeli uczeń ten nie był ujęty w systemie informacji oświatowej na dzień 30 września roku poprzedzającego rok budżetowy. Dotacja, o której mowa powyżej przysługuje od momentu, w którym dziecko uczęszcza do przedszkola niepublicznego, natomiast w wysokości przysługującej dla uczniów niepełnosprawnych od momentu uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności.

Natomiast dotowanie niepublicznych przedszkoli prowadzących wczesne wspomaganie rozwoju dziecka odbywa się na podstawie przepisu art. 90 ust. 1a, zgodnie, z którym niepubliczne przedszkola, inne formy wychowania przedszkolnego, szkoły podstawowe oraz ośrodki, o których mowa w art. 2 pkt 5, a także niepubliczne poradnie psychologiczno-pedagogiczne, które zgodnie z art. 71b ust. 2a, prowadzą wczesne wspomaganie rozwoju dziecka, otrzymują dotację z budżetu odpowiednio gminy lub powiatu w wysokości nie niższej niż kwota przewidziana na jedno dziecko objęte wczesnym wspomaganiem rozwoju w części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego, pod warunkiem że osoba prowadząca przedszkole, inną formę wychowania przedszkolnego, szkołę, ośrodek lub poradnię poda organowi właściwemu do udzielania dotacji informację o planowanej liczbie dzieci, które mają być objęte wczesnym wspomaganiem rozwoju, nie później niż do dnia 30 września roku poprzedzającego rok udzielania dotacji.

Jednocześnie informuję, że w przypadku niespełnienia przez osobę prowadzącą niepubliczne przedszkole warunku przekazania w odpowiednim terminie informacji o planowanej liczbie dzieci objętych wczesnym wspomaganiem rozwoju to, zgodnie z art. 15 ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2013 r. poz. 827), organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego właściwej do udzielenia dotacji (na wniosek ww. osoby) może wyrazić zgodę na odstąpienie od terminu, o którym mowa w art. 90 ust. 1a, 2a, 2d, 3 i 3a ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu nadanym ww. ustawą oraz art. 14, lub na udzielenie dotacji w terminie wcześniejszym niż od początku następnego roku budżetowego.

Opublikowano: www.szczecin.rio.gov.pl