K-0542/32/SA/12 - Ponoszenie kosztów dostawy wody oraz wywozu odpadów komunalnych z cmentarza wyznaniowego stanowiącego własność parafii.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 27 kwietnia 2012 r. Regionalna Izba Obrachunkowa w Szczecinie K-0542/32/SA/12 Ponoszenie kosztów dostawy wody oraz wywozu odpadów komunalnych z cmentarza wyznaniowego stanowiącego własność parafii.

Nawiązując do pisma Pani Wójt z dnia 26 marca 2012 r. (znak pisma: FN.RU.2600.4.2012.IHP), które wpłynęło do Izby w dniu 29 marca 2012 r., dotyczącego zajęcia stanowiska w sprawie ponoszenia kosztów dostawy wody oraz wywozu odpadów komunalnych z cmentarza wyznaniowego stanowiącego własność Parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Bezrzeczu uprzejmie informuję, iż przedmiotowe zagadnienie zostało przeanalizowane przez Kolegium Izby na posiedzeniach w dniach 4 i 18 kwietnia 2012 r.

Zgodnie z przepisami art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (Dz. U. z 2011 r. Nr 118, poz. 687 z późn. zm.) utrzymanie cmentarzy wyznaniowych i zarządzanie nimi należy do związków wyznaniowych. Właściwe władze kościelne decydują o założeniu lub rozszerzeniu jak również o zamknięciu cmentarza wyznaniowego. Natomiast do zadań własnych gminy należy zakładanie i rozszerzanie cmentarzy komunalnych, a utrzymanie i zarządzanie nimi należy do właściwych wójtów (burmistrzów, prezydentów miast).

Wobec powyższego utrzymanie porządku i czystości oraz zaopatrzenie w wodę cmentarzy należy do ich właścicieli.

Z przepisów art. 6 ustawy z dnia 7 czerwca 2011 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. z 2006 r. Nr 123, poz. 858 z późn. zm.) wynika, że dostarczanie wody lub odprowadzanie ścieków odbywa się na podstawie pisemnej umowy zawartej między przedsiębiorstwem a odbiorcą usług, przy czym umowa może być zawarta z osobą, która posiada tytuł prawny do korzystania z nieruchomości, albo z osobą, która korzysta z nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu i porządku w gminach (Dz. U. z 2005 r. Nr 236, poz. 2008 z późn. zm.) właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez wyposażenie nieruchomości w urządzenia służące do zbierania odpadów komunalnych oraz utrzymanie tych urządzeń w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym. Warto zauważyć, że powołany wyżej przepis określa obowiązki właściciela nieruchomości, jakie wiążą się z utrzymaniem czystości i porządku na jej terenie. Naruszenie przez właściciela nieruchomości obowiązków, o których mowa w art. 5 ust. 1 ustawy obliguje wójta, burmistrza, prezydenta miasta do wydania z urzędu decyzji nakazującej wykonanie konkretnych obowiązków w zakresie utrzymania czystości i porządku na jej terenie (art. 5 ust. 7 ustawy). Oznacza to, iż powyższy przepis ma charakter bezwzględnie obowiązujący i ustawodawca nie przewidział żadnych wyjątków, zarówno o charakterze przedmiotowym jak i podmiotowym, od ich stosowania.

W konkluzji należy stwierdzić, iż w świetle obowiązujących przepisów pranych koszty dostawy wody oraz wywozu odpadów komunalnych z cmentarza wyznaniowego (parafialnego) będzie ponosiła Parafia Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Bezrzeczu.

Opublikowano: www.szczecin.rio.gov.pl