Jak ustalić miejsce opodatkowania dochodów kapitałowych (odpowiedź na interpelację poselską nr 5773)

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 grudnia 2003 r. Ministerstwo Finansów Jak ustalić miejsce opodatkowania dochodów kapitałowych (odpowiedź na interpelację poselską nr 5773)

Stosownie do przepisów art. 30a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2004 r., opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym podlegają dochody m.in. z tytułu dywidendy, uzyskane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Z kolei zgodnie z przepisem art. 30b powołanej ustawy opodatkowaniu 19-proc. podatkiem dochodowym podlegają m.in. dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych uzyskane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, poza sformułowaniem zawartym w art. 5, nie definiuje pojęcia terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, dlatego też zasadne w takim przypadku jest zastosowanie wykładni systemowej. Definicja terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zawarta jest w ustawie z dnia 12 października 1990 r. o ochronie granicy państwowej (Dz. U. Nr 78, poz. 461, z późn. zm.) oraz w ustawie z dnia 17 grudnia 1977 r. o morzu terytorialnym (Dz. U. Nr 37, poz. 162). Z ustaw tych wynika, iż za terytorium Rzeczypospolitej Polskiej należy uważać obszar powierzchni ziemi oddzielony polską granicą państwową od innych państw i od morza pełnego oraz wnętrze tak wyznaczonego obszaru i słup powietrza nad nim. Przebieg granicy na lądzie, a także rozgraniczenie morskich wód wewnętrznych i morza terytorialnego z sąsiadami Polski uregulowane są w zawartych umowach międzynarodowych. Na potrzeby podatku dochodowego od osób fizycznych art. 5 ustawy podatkowej rozszerza obszar terytorium RP o tzw. wyłączną strefę ekonomiczną, znajdującą się poza morzem terytorialnym.

Odpowiadając na pytania Pani Poseł, uprzejmie informuję:

Ad 1. Dochód ze sprzedaży akcji spółki mającej siedzibę za granicą, notowanych na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, będzie dochodem uzyskanym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, opodatkowanym według zasad określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ad 2. Dywidenda w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Prawo do dywidendy wynika z prawa własności udziałów, akcji w spółce. Dywidenda wypłacana jest z dochodu po opodatkowaniu. Dochód, z którego pochodzi dywidenda, spółka wypracowuje w ramach prowadzonej działalności. Tym samym wypłata dywidendy przez spółkę zagraniczną, której akcje są notowane na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, będzie opodatkowana w państwie, w którym znajduje się siedziba spółki. W przypadku akcjonariuszy będących polskimi rezydentami dochód z takiej dywidendy będzie podlegał opodatkowaniu według obowiązującej skali, z uwzględnieniem postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Ad 3. Papiery dłużne reprezentują wierzytelności pieniężne na oznaczone sumy, płatne we wskazanych terminach. Walory te mogą być źródłem kilku rodzajów przychodów, w zależności od sposobu ich uzyskania. Przykładowo, podatnik może obracać tymi papierami oraz uzyskać korzyści z realizacji wierzytelności z nich wynikających.

W konsekwencji ocena, czy dochody z notowanych na WGPW instrumentów dłużnych, wystawionych przez podmioty zagraniczne, są uzyskane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zależy od sposobu ich uzyskania. Kwoty otrzymane z obrotu tymi instrumentami na warszawskiej giełdzie stanowią przychody uzyskane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Natomiast płatności wynikające z realizacji wierzytelności, na które opiewają te papiery, uzyskane są w kraju emitenta.

Opublikowano: D.Podatnika 2004/13/14