IX-005/432-3/Z/K/05 - Odsetki od kredytu na zakup środka trwałego - zaliczanie do kosztów uzyskania przychodu

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 stycznia 2006 r. Urząd Skarbowy Łódź-Widzew IX-005/432-3/Z/K/05 Odsetki od kredytu na zakup środka trwałego - zaliczanie do kosztów uzyskania przychodu

Pytanie podatnika

Dotyczy możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od kredytu pobranego na zakup środka trwałego (samochodu ciężarowego) częściowo sfinansowanego z dotacji?

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w roku 2004 zawarł Pan umowę z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) dotyczącą pomocy finansowej w ramach programu SAPARD na dokonanie inwestycji w wysokości 50% kwalifikowanych kosztów przedsięwzięcia.

W związku z powyższym w roku 2004 zakupił Pan środki trwałe: samochód ciężarowy, na który wziął Pan kredyt, lawety, zbudował linię spawalniczą, zakupił zestaw komputerowy, jak również dokonał remontu budynku i utwardzenia placu, oraz dokonał zakupu narzędzi i przyczepy (które nie stanowią środków trwałych).

Środki trwałe zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych i dokonywano odpisów amortyzacyjnych księgowanych w kosztach uzyskania przychodów.

Wartość początkowa środków trwałych liczona była bez pomniejszenia o przyszłą dotację z programu SAPARD.

Pozostałe wydatki dotyczące zakupu wyposażenia o niższych wartościach zostały zaliczone w miesiącu zakupu do kosztów uzyskania przychodów.

Wypłata dotacji nastąpiła w październiku 2005 r.

Pytanie 3. Dotyczy możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od kredytu pobranego za zakup środka trwałego (samochodu ciężarowego) częściowo sfinansowanego z dotacji.

Z przedstawionego we wniosku stanowiska do pytania 3 wynika, iż odsetki od kredytu pobranego za zakup środka trwałego (samochodu ciężarowego) częściowo sfinansowanego z dotacji, w całości zalicza Pan do kosztów uzyskania przychodów.

Odnosząc się do powyższej kwestii Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź - Widzew stwierdza, co następuje:

Z definicji zawartej w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wynika że kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu uzyskania przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

W tym miejscu zauważyć należy, iż Podatnik wprowadzając środek trwały do ewidencji musi określić jego wartość początkową. Zasady ustalenia wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych, które stanowią podstawę obliczania odpisów amortyzacyjnych określa art. 22g ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). W myśl ust. 1 pkt 1 tego artykułu za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych uważa się w razie nabycia w drodze kupna - cenę ich nabycia, za którą uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, (...).

Natomiast wydatki na spłatę odsetek od kredytów, dokonane już po przekazaniu środka trwałego dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej będą stanowiły koszt uzyskania przychodów, na mocy art. 23 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Otrzymanie w późniejszym terminie dotacji na ten środek trwały, nie zmienia faktu ponoszenia kosztu na spłatę przedmiotowych odsetek, które na mocy ww. przepisu stanowią koszt uzyskania przychodów prowadzonej działalności.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl