IX-005/427/Z/K/05 - Odszkodowanie z tytułu nieterminowego wydania świadectwa pracy.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 2 grudnia 2005 r. Urząd Skarbowy Łódź-Widzew IX-005/427/Z/K/05 Odszkodowanie z tytułu nieterminowego wydania świadectwa pracy.

"(...) Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem:

a) określonych w prawie pracy odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę,

b) odpraw pieniężnych wypłacanych na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników,

c) odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia funkcjonariuszom pozostającym w stosunku służbowym,

d) odszkodowań przyznanych na podstawie przepisów o zakazie konkurencji,

e) odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą,

f) odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane na zasadach, o których mowa w art. 27 ust. 1,

g) odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że pracownik otrzyma w wyniku zawartej ugody sądowej odszkodowanie za nieterminowe wydanie świadectwa pracy oraz wyrównanie wynagrodzenia za okres dwóch miesięcy. Prawo do odszkodowania z powyższego tytułu wynika z art. 99 ustawy Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.) - pracownikowi przysługuje roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej przez pracodawcę wskutek niewydania w terminie lub wydania niewłaściwego świadectwa pracy, odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy z tego powodu, nie dłuższy jednak niż 6 tygodni. Z uwagi na fakt, że odszkodowanie wypłacone zostanie na podstawie ugody sądowej należy uznać, że jest odszkodowaniem, o którym mówi art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli wymienionym jako wyjątek ze zwolnienia od opodatkowania.

A więc płatnik w myśl art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest obowiązany obliczyć i pobrać zaliczkę na podatek dochodowy. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2006/4/57