IX-005/276/Z/K/06 - Zmiana rozliczenia z metody kasowej na memoriałową.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 17 października 2006 r. Urząd Skarbowy Łódź-Widzew IX-005/276/Z/K/06 Zmiana rozliczenia z metody kasowej na memoriałową.

Z przedstawionych okoliczności faktycznych wynika, iż prowadzi Pan działalność gospodarczą jako osoba fizyczna i świadczy usługi w zakresie projektowania budowlanego, urbanistycznego, technologicznego. W roku 2006 prowadzi Pan podatkową księgę przychodów i rozchodów, koszty księgując metodą kasową.

Od roku 2007 chciałby Pan księgować koszty metodą memoriałową.

Z przedstawionego we wniosku stanowiska wynika, iż zgodnie z art. 22 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w podatkowej księdze przychodów i rozchodów można księgować koszty uzyskania przychodów metodą memoriałową, tj. księgować koszty należne, których podatnik jeszcze nie poniósł.

Rozpatrując wniosek podatnika Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew stwierdza, co następuje:

W myśl art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Zgodnie z art. 22 ust. 4 ustawy koszty uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6, są potrącane tylko w roku podatkowym, w którym zostały poniesione (metoda kasowa). Oznacza to, że wydatki, bez względu na fakt, jakiego okresu dotyczą, stanowią koszt uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia. Przepisy cytowanej ustawy przewidują odstępstwa od ww. zasady. Stosownie do postanowień art. 22 ust. 5 u podatników prowadzących księgi rachunkowe (handlowe) koszty uzyskania przychodów objętych tymi księgami są potrącane tylko w roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącane także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że zarachowanie ich nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącane w roku, w którym zostały poniesione. Wyjątek od tej zasady określono w art. 23 ustawy, gdzie co do niektórych kosztów wymagana jest zapłata np. składek ZUS, wynagrodzeń (art. 23 ust. 1 pkt 55 i 55a u.p.d.o.f.). W myśl art. 22 ust. 6 cyt. ustawy zasada określona w ust. 5 ma również zastosowanie do podatników prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów, pod warunkiem że stale w każdym roku podatkowym księgi te będą prowadzone w sposób umożliwiający wyodrębnienie kosztów uzyskania odnoszących się tylko do tego roku podatkowego.

W świetle przywołanych powyżej przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnik prowadząc księgę przychodów i rozchodów ma do wyboru dwie metody ewidencjonowania kosztów, przy czym ustawodawca zastrzegł, iż raz przyjęta metoda winna być stosowana konsekwentnie w każdym roku prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, co sprawia iż łączenie metody kasowej i memoriałowej do ewidencjonowania kosztów jest niedopuszczalne.

Zastosowanie przez Pana tej metody ewidencjonowania kosztów przy prowadzeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów jest możliwe, pod warunkiem że stale w każdym roku podatkowym księgi te będą prowadzone w sposób umożliwiający wyodrębnienie kosztów uzyskania odnoszących się tylko do tego roku podatkowego.

Z powyższych przepisów wynika, że w Pana przypadku zmiana metody księgowania z kasowej na memoriałową jest możliwa pod warunkiem, że koszty uzyskania przychodów dotyczące 2006 r. zostaną zapłacone do dnia 31.12.2006 r. i w związku z tym nie będą w żaden sposób wpływać na wynik podatkowy 2007 r.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl