IX-005/254/Z/K/06 - Składki na ubezpieczenie OC pojazdu zarejestrowanego na małżonka jako koszt uzyskania przychodów prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 września 2006 r. Urząd Skarbowy Łódź-Widzew IX-005/254/Z/K/06 Składki na ubezpieczenie OC pojazdu zarejestrowanego na małżonka jako koszt uzyskania przychodów prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej.

Z przedstawionych okoliczności faktycznych wynika, iż prowadzi Pani działalność gospodarczą, do prowadzenia działalności gospodarczej wykorzystywane są samochody: ciężarowy i osobowy. W dowodach rejestracyjnych jako właściciel wpisany jest małżonek. W uzupełnieniu wniosku wskazała Pani, iż w jej małżeństwie obowiązuje ustrój wspólności majątkowej. Samochody stanowią majątek wspólny małżonków. Pojazdy te figurują w ewidencji środków trwałych dla prowadzonej przez Panią jednoosobowo działalności gospodarczej. Wątpliwości Pani dotyczą kwestii, czy wystawiane na małżonka polisy ubezpieczeniowe OC i pokwitowania wpłaty kolejnych rat OC od ww. samochodów będą stanowiły koszt uzyskania przychodu prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej? Zdaniem Pani, możliwe jest zaliczenie ww. wydatków do kosztów uzyskania przychodu prowadzonej działalności.

Rozpatrując wniosek podatnika Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź - Widzew stwierdza, co następuje:.

Zgodnie z art. 22a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania składniki majątku (w tym środki transportu) o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.

W myśl art. 22g ust. 11 wyżej wymienionej ustawy w razie, gdy środek trwały stanowi współwłasność podatnika, wartość początkowa tego składnika majątku ustala się w takiej proporcji jego wartości, w jakiej pozostaje udział podatnika we własności tego składnika majątku. Zasada ta nie ma zastosowania do składników majątku stanowiących wspólność majątkową małżonków, chyba że małżonkowie wykorzystują składnik majątku w działalności prowadzonej odrębnie.

Majątkowa wspólność małżeńska jest jednym z rodzajów współwłasności łącznej, co oznacza, iż nie jest możliwe wyodrębnienie z niej udziału każdego z małżonków, czy to w formie procentowej czy też ułamkowej. Oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym.

W myśl art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Z ww. przepisu wynika, iż za koszt uzyskania przychodów może być uznawany jedynie wydatek, który pozostaje w związku o charakterze skutkowo - przyczynowym lub gospodarczym ze źródłem przychodu. Kosztami uzyskania przychodów będą więc wszelkie wydatki, których celem jest osiągnięcie, zachowanie i zabezpieczenie źródła przychodów.

W związku z powyższym, gdy wprowadzone do ewidencji środków trwałych samochody o których mowa we wniosku, będą wykorzystywane wyłącznie do celów wynikających z prowadzonej przez Panią działalności, wszystkie poniesione wydatki związane z ich eksploatacją, w tym również ubezpieczenie samochodu, będą stanowić koszt uzyskania przychodów w kwocie poniesionej.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl