IX-005/18/Z/K/07 - Wydatek związany z uiszczeniem ubezpieczenia samochodu osobowego, który został wzięty w leasing operacyjny jako koszt uzyskania przychodu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 lutego 2007 r. Urząd Skarbowy Łódź-Widzew IX-005/18/Z/K/07 Wydatek związany z uiszczeniem ubezpieczenia samochodu osobowego, który został wzięty w leasing operacyjny jako koszt uzyskania przychodu.

Pytanie podatnika

Jak wynika ze złożonego wniosku Wasza firma (s.c., której jest Pan współwłaścicielem) wzięła w leasing operacyjny samochód osobowy wykorzystując go do celów działalności gospodarczej. Z umowy wynika, że opłatę dotyczącą ubezpieczenia (OC, AC samochodu) ponosi Wasza firma, ale w polisie ubezpieczeniowej jako właściciel przedmiotu oraz jako ubezpieczony wskazany musi być Finansujący - jedynie jest adnotacja, że Wasza firma jest użytkownikiem przedmiotu.

Powyższe nasuwa wątpliwości, czy sporządzona polisa przedstawiona w załączeniu może stanowić stanowić dokument, na podstawie którego wydatek mógłby być zakwalifikowany do kosztów podatkowych. Ponadto jak wynika z załączonej kopii umowy leasingu potwierdzającej zawarcie umowy ubezpieczenia OC/AC/NW. Przedmiotem ubezpieczenia jest samochód osobowy m-ki "HONDA". Użytkownikiem samochodu jest I... Suma ubezpieczenia AC stanowi: 44 590,16 PLN, łączna składka 2 051,00 PLN.

Pana zdaniem:jeżeli firma ponosi wydatek to są to koszty podatkowe.

Odnosząc się do powyższej kwestii Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 22 ust. 1 updof kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, za wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Wskazany art. 23 updof zawiera katalog wydatków definitywnie wyłączonych z kosztów uzyskania oraz wydatków, co do których istnieją szczególne uregulowania.

Zgodnie z art. 23b ust. 1 updof opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowią koszt uzyskania przychodów korzystającego, jeżeli umowa ta spełnia określone dalej warunki (co do czasu na jaki została zawarta, sumy opłat w niej ustalonych i in.).

Składka, jak wynika z załączonej umowy ubezpieczenia ustalona została na kwotę łączną 2 051,00 PLN, od sumy ubezpieczenia 44 590,16 PLN.

W kwestii stwierdzenia prawa zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów składki ubezpieczenia samochodu zastosowanie będzie miał art. 23 ust. 1 pkt 47 updof, stosownie do którego nie uważa się za koszty uzyskania przychodów składek na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20.000 euro, przeliczona na złote według kursu sprzedaży walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia w wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia.

Jeżeli zatem wartość tego samochodu przyjęta dla celów ubezpieczenia nie przekracza równowartości 20.000 euro, przeliczoną na złote według opisanej wyżej zasady kosztem uzyskania przychodu będzie zapłacona kwota składki w całości.

Prowadzenie księgi przychodów i rozchodów odbywa się zgodnie z zasadami rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.).

Przepisy § 12 ust. 3 tego rozporządzenia stanowią, że podstawą zapisu w księdze są dowody księgowe, którymi są:

1) faktury VAT, faktury VAT RR, faktury VAT KOMIS, faktury VAT MP, dokumenty celne, rachunki oraz faktury korygujące i noty korygujące, zwane dalej "fakturami", odpowiadające warunkom określonym w odrębnych przepisach, lub

2) inne dowody stwierdzające fakt dokonania operacji gospodarczej zgodnie z jej rzeczywistym przebiegiem i zawierające, co najmniej:

a) wiarygodne określenie wystawcy lub wskazanie stron (nazwę i adresy) uczestniczących w operacji gospodarczej, której dowód dotyczy,

b) datę wystawienia dowodu oraz datę lub okres dokonania operacji gospodarczej, której dowód dotyczy, z tym, że jeżeli data dokonania operacji gospodarczej odpowiada dacie wystawienia dowodu wystarcza podanie jednej daty,

c) przedmiot operacji gospodarczej i jego wartość oraz ilościowe określenie, jeżeli przedmiot operacji jest wymierny w jednostkach naturalnych,

d) podpisy osób uprawnionych do prawidłowego udokumentowania operacji gospodarczych, oznaczone numerem lub w inny sposób umożliwiający powiązanie dowodu z zapisami księgowymi dokonanymi na jego podstawie.

Przepisy powołanej w sentencji ustawy - Ordynacja podatkowa regulujące zasady postępowania podatkowego nakładają na organy podatkowe m.in. obowiązek podejmowania wszelkich działań niezbędnych w celu dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego, co wiąże się w sposób szczególny z obowiązkiem zebrania i w sposób wyczerpujący rozpatrzenia całego materiału dowodowego. W zakresie dotyczącym dowodów, Ordynacja wymienia wprawdzie środki dowodowe (art. 181), jednakże jest to wyliczenie przykładowe. Natomiast art. 180 Ordynacji stanowi, że dowodem może być wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem.

W świetle wyżej wskazanych uregulowań, wydatek związany z uiszczeniem ubezpieczenia samochodu osobowego, który został wzięty w leasing operacyjny i jest używany na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, pomimo braku faktury stanowi koszt uzyskania przychodu. Umowa leasingu, umowa potwierdzająca fakt zawarcia umowy ubezpieczenia OC/AC/NW oraz niewątpliwie występujące w związku z ponoszonymi opłatami takie dowody jak: dowody wpłat, przelewy bankowe, wyciągi bankowe itp. stanowią dowody potwierdzające fakt dokonania operacji gospodarczej.

W oparciu o powyższe Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew podziela Pana stanowisko przedstawione we wniosku.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl