IX-005/131/Z/K/05 - Opodatkowanie dochodów z tytułu wolnego zawodu wykonywanego za granicą.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 15 kwietnia 2005 r. Urząd Skarbowy Łódź-Widzew IX-005/131/Z/K/05 Opodatkowanie dochodów z tytułu wolnego zawodu wykonywanego za granicą.

Na podstawie art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku z dnia 14 marca 2005 r.

Wnioskiem z dnia 14 marca 2005 r. wystąpiła Pani o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego. Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wynika, że w 2004 r. uzyskała Pani w kraju oraz zagranicą, tj. we Francji i w Niemczech dochody w związku z wykonywaniem wolnego zawodu - śpiewaczka.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 oraz ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176), osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Przepis ten stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Umowy takie zostały zawarte pomiędzy:

-

Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Francuskiej w dniu 20 czerwca 1975 r. w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 1997 r. Nr 1, poz. 5).

-

Polską Rzecząpospolitą Ludową a Republiką Federalną Niemiec w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku dnia 18 grudnia 1972 r. (Dz. U. z 1975 r. Nr 31, poz. 163) - obowiązująca w 2004 r.

Zgodnie z art. 17 umowy zawartej z Republiką Francuską dochody zawodowych artystów, jak na przykład scenicznych, filmowych, radiowych oraz telewizyjnych, jak też muzyków i sportowców z osobiście wykonywanej w tym charakterze działalności, podlegają opodatkowaniu w tym z Umawiających się Państw, w którym wykonują oni te czynności.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 lit. b) w cyt. umowy jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga przychody, które zgodnie z postanowieniami art. 10.12, 14, 16 i 17 podlegają opodatkowaniu we Francji, wówczas Polska zaliczy na poczet podatku należnego od dochodu tej osoby kwotę, która odpowiada podatkowi zapłaconemu we Francji. Podlegająca zaliczeniu kwota nie może jednak przekraczać części podatku obliczonego przed zaliczeniem, która przypada na przychód osiągnięty we Francji.

Do obliczenia podatku ma więc tu zastosowanie "metoda odliczenia proporcjonalnego".

Zgodnie z art. 16 ust. 1 umowy zawartej z Republiką Federalną Niemiec dochody zawodowych artystów, jak np artystów scenicznych, filmowych, radiowych oraz telewizyjnych, jak też muzyków i sportowców z osobiście wykonywanej w tym charakterze działalności, mogą podlegać opodatkowaniu w tym z Umawiających się Państw, w którym wykonują oni te czynności.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 lit. b) podatek płacony według prawa Republiki Federalnej Niemiec i zgodnie z niniejszą Umową od następujących dochodów, pochodzących ze źródeł w Republice Federalnej Niemiec, zalicza się przy zachowaniu przepisów prawa podatkowego Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej o zaliczeniu podatków zagranicznych na poczet podatków, pobieranych w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej od tych dochodów:

1)

dywidendy, do których litera a) nie ma zastosowania,

2)

dochodów w rozumieniu art. 15,

3)

dochodów w rozumieniu art. 16 ust. 1

Zatem ma tu również zastosowanie "metoda odliczenia proporcjonalnego".

Metoda ta określona została w art. 27 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych który stanowi, że jeżeli podatnik o którym mowa w art. 3 ust. 1 osiąga również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochody te łączy się z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W tym przypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w państwie obcym.

W związku z powyższym, postanowiono, jak w sentencji.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl