IV/443/3/2003 - Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 stycznia 2003 r. Urząd Skarbowy w Nowej Soli IV/443/3/2003 Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług

Odpowiadając, w myśl art. 14 § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) na pismo podatnika z dnia 14 stycznia 2003 r. (data wpływu: 14 stycznia 2003 r.) w sprawie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczących podatku od towarów i usług Urząd Skarbowy w Nowej Soli wyjaśnia, co następuje:

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 8, poz. 50 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem VAT podlega sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium RP. W art. 4 pkt 1 ustawy o podatku VAT ustanowiono, że przez towary - rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności określonych w art. 2, które wymienione są w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej.

Mocą ustawy z dnia 4 grudnia 2002 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, ustawy o oznaczaniu wyrobów znakami skarbowymi akcyzy oraz ustawy - Kodeks karny skarbowy (Dz. U. z 2002 r. Nr 213, poz. 1803) wprowadzono do stosowania od 1 stycznia 2003 r. na gruncie podatku VAT Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług i Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych oraz związaną z tym zmianę załączników od ustawy. W art. 5 ustawy z dnia 4 grudnia 2002 r. ustanowiono, że zmiany w klasyfikacjach statystycznych wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej oraz w kluczach powiązań pomiędzy tymi klasyfikacjami, wprowadzone po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy, nie powodują zmian wysokości opodatkowania podatkiem od towarów i usług oraz podatkiem akcyzowym. Zgodnie z art. 6 ustawy nowelizującej: "W przypadku gdy po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy wprowadzone zmiany do ustawy, o której mowa w art. 1, dotyczące stosowanych stawek podatku od towarów i usług lub podatku akcyzowego albo prowadziłoby do zwolnienia od podatku lub opodatkowania, podatnik stosuje stawki lub zwolnienie określone w ustawie, o której mowa w art. 1, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2002 r.".

W myśl art. 18 ust. 1 ustawy o podatku VAT stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 1a, 2 i 3. Zgodnie z art. 6 ust. 1 obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania (dostarczenia), przekazania, zamiany, darowizny towaru lub wykonania usługi, o których mowa w art. 2, z zastrzeżeniem ust. 2 - 10 oraz art. 6b i art. 35 ust. 2a - 6, a zatem należy stosować właściwe stawki podatkowe z dnia dokonania wyżej wymienionych czynności.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają wszystkie fazy obrotu towarami, a więc nie tylko sprzedaż wyrobów dokonywana przez producenta. Ustalenie i stosowanie właściwych stawek podatkowych jest więc obowiązkiem każdego podatnika VAT. W przypadkach trudności w ustaleniu właściwego grupowania podatnik może zwrócić się o pomoc do właściwego miejscowo urzędu statystycznego lub do Głównego Urzędu Statystycznego.

Należy przy tym zauważyć, iż zgodnie z art. 54 ust. 1 ustawy o podatku VAT - towary i usługi nie wymienione w klasyfikacjach statystycznych podlegają opodatkowaniu według stawki 22%.

Jednocześnie na podstawie art. 169 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) Urząd Skarbowy wzywa Pana w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego pisma o sprecyzowanie czego dotyczy zapytanie: "...jak ustalić stawkę VAT (stawka 3%, 7%, 12%) i jaki nadać numer na towar, którego nie ma już na stanie w hurtowni".

Ponadto informuje się, że stawka podatkowa 12% zgodnie z art. 51b ustawy o podatku VAT obowiązywała tylko do 31 grudnia 2002 r.

Opublikowano: www.iszgora.mf.gov.pl