IV/443/19/03/I - Świadczenie usług na rzecz pracowników w postaci odsprzedaży usług a podatek od towarów i usług

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 lutego 2003 r. Drugi Urząd Skarbowy w Zielonej Górze IV/443/19/03/I Świadczenie usług na rzecz pracowników w postaci odsprzedaży usług a podatek od towarów i usług

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz. Nr 137, poz. 926 z późn. zm./ w odpowiedzi na pismo z dnia 19 lutego 2003 r. /data wpływu 25 lutego 2003 r./ Drugi Urząd Skarbowy w Zielonej Górze informuje, iż w przypadku opisanym w ww. piśmie mamy do czynienia ze świadczeniem usług na rzecz pracowników w postaci odsprzedaży usług telekomunikacyjnych, które na gruncie przepisów ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm./ traktowane są na równi ze sprzedażą /art. 2 ust. 3 pkt 2 ustawy o VAT/, która w zależności od tego czy przy nabyciu odsprzedawanej usługi podatnik korzystał z obniżenia podatku należnego o podatek naliczony czy też nie, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT wg stawki 22% bądź będzie korzystała ze zwolnienia /art. 7 ust. 3 ustawy o VAT/. Zgodnie bowiem z cyt. art. 7 ust. 3 ustawy o VAT zwalnia się od podatku od towarów i usług czynności, o których mowa w art. 2 ust. 3 pkt 1, 2 i 4 /a więc również świadczenie usług na rzecz pracowników/, w przypadku gdy podatnik nie pomniejszył podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy zakupie lub imporcie towarów przekazanych lub zużytych w ramach tych czynności.

Ponadto w świetle przepisów cyt. ustawy o VAT nie jest możliwe pominięcie obrotów uzyskanych z tyt. wykonywania ww. czynności przy ustalaniu limitu obrotów o których mowa w art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, gdyż w przepisie tym jest mowa o wartości sprzedaży w rozumieniu art. 2 ust. 1 i 3 ustawy, czyli również o wartości usług świadczonych na rzecz pracowników. Zatem jeżeli suma osiągniętej przez Stronę wartości sprzedaży z innych tytułów oraz wartości odsprzedanych pracownikom usług telekomunikacyjnych przekroczy w roku podatkowym kwotę wyrażoną w złotych, odpowiadającą kwocie 10.000EURO /tj. w 2003 r. kwotę 40.900, -zł/ zwolnienie od podatku na podstawie art. 14 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy o VAT utraci moc w momencie przekroczenia tej kwoty.

Ponadto tut. Urząd informuje, iż w przypadku utraty prawa do zwolnienia od podatku VAT podatnik ma obowiązek złożenia zgłoszenie rejestracyjnego zgodnie z art. 9 ust. 1 cyt. ustawy o VAT i w przypadku dokonywania sprzedaży towarów opodatkowanych i zwolnionych od podatku zgodnie art. 20 ust. 1 tej ustawy obowiązany jest do odrębnego określania kwot podatku naliczonego, związanych ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną.

W świetle powyższego, jeżeli podstawowa działalność prowadzona przez podatnika jest zwolniona od podatku VAT, a z tyt. zakupywanych usług telekomunikacyjnych podatnik nie dokonuje obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, to odsprzedaż tych usług pracownikom będzie również korzystała ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 7 ust. 3 cyt. ustawy o VAT i w konsekwencji całość dokonywanej przez podatnika sprzedaży będzie objęta zwolnieniem od podatku VAT. W tej sytuacji podatnik nie będzie obowiązany do odrębnego określania kwot podatku naliczonego, o którym mowa w art. 20 ust. 1 cyt. ustawy o VAT.

Opublikowano: www.iszgora.mf.gov.pl