IV-436/5/07 - Dopłaty na kapitał zapasowy a podatek od czynności cywilnoprawnych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 maja 2007 r. Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna IV-436/5/07 Dopłaty na kapitał zapasowy a podatek od czynności cywilnoprawnych.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, działając na podstawie: art. 14a § 1, § 3 i § 4, art. 216, art. 217, art. 236 § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) uznaje stanowisko - przedstawione we wniosku doręczonym do siedziby tutejszego organu podatkowego w dniu 29 marca 2007 r., w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie - za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej - stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Interpretacja, o której mowa powyżej następuje w drodze postanowienia (art. 14a § 3 Ordynacji podatkowej) i dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

W dniu 29 marca 2007 r. do siedziby tutejszego urzędu skarbowego wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie istnienia obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych od dopłat wniesionych w 2006 r. i wnoszonych w 2007 r. na kapitał zapasowy Spółki z o.o. przez jej właścicieli, zgodnie z umową Spółki.

Opisany przez Spółkę stan faktyczny przedstawia się następująco:

-

na podstawie § 15 ust. 1 umowy spółki zawartej aktem notarialnym Rep. A nr X, z dnia 17 marca 2006 r., który brzmi "W przypadku wystąpienia strat bilansowych w kapitale oraz gdy kapitał zakładowy Spółki nie wystarcza na niezbędne dla Spółki inwestycje lub środki obrotowe dopuszcza się możliwość dokonania przez wspólników dopłat na te cele, proporcjonalnie do posiadanych udziałów." oraz § 15 ust. 2, który brzmi "Do wniesienia dopłat zobowiązuje Zgromadzenie Wspólników w drodze uchwały", wspólnicy Spółki w 2006 r. byli zobowiązywani przez Zgromadzenie Wspólników Spółki z o.o., do wnoszenia dopłat,

-

zgodnie z treścią dołączonej do zapytania kserokopii Uchwały Nr X/2006 z dnia 3 lipca 2006 r. "Dopłaty będą stanowić kapitał zapasowy Spółki i będą przeznaczone do wykorzystania jako środki obrotowe Spółki"

-

zgodnie z treścią złożonego wniosku dopłaty są wnoszone przez wspólników spółki także w 2007 r.

Zdaniem wnioskodawcy: podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają dopłaty powodujące podwyższenie kapitału zakładowego oraz zmianę umowy spółki. Dopłaty wnoszone do X mają charakter zwrotny - nie powodują zwiększenia kapitału zakładowego, tym samym - zdaniem Spółki - nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych zarówno w myśl przepisów w roku 2006 jak i 2007.

Rozstrzygając wniosek o udzielenie informacji czy prezentowane przez Spółkę wyżej wymienione stanowisko jest prawidłowe, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna - po sprawdzeniu, że spełnione zostały warunki określone w art. 14a § 1 i § 2 cytowanej ustawy Ordynacja podatkowa - stwierdza, że:

Przepisy ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz. U. Nr 41 z 2005 r., poz. 399 z późn. zm.), obowiązujące w 2006 r., stanowiły, że:

-

podatkowi temu podlegają umowy spółki (akty założycielskie) - art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k,

-

podatkowi podlegają także zmiany umów wymienionych w pkt 1 (a więc również zmiany umowy spółki), jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych - art. 1 ust. 1 pkt 2,

-

za zmianę umowy spółki - w odniesieniu do spółki kapitałowej - uważa się (art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy PCC): wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje podwyższenie kapitału zakładowego, dopłaty,

-

-podstawę opodatkowania przy dopłatach stanowi kwota dopłat - art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. c,

-

stawka podatku wynosi 0,5% - art. 7 ust. 1 pkt 9.

Zdaniem tutejszego organu podatkowego z powołanych wyżej przepisów, w szczególności art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy PCC, jednoznacznie wynika, że dopłaty niezależnie na jaki cel zostaną przeznaczone podlegały w 2006 r. opodatkowaniu. Zawężenie opodatkowania ustawodawca przewidział tylko dla przypadku gdy wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu powoduje zwiększenie kapitału zakładowego.

Tak więc tutejszy organ podatkowy prezentuje stanowisko, że od dopłat na kapitał zapasowy Spółki dokonanych przez wspólników w 2006 r. i przeznaczonych do wykorzystania jako środki obrotowe, należny był podatek od czynności cywilnoprawnych. Analogicznie, dopłaty wnoszone w 2007 r. podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych gdyż uregulowania ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w tym zakresie nie zmieniły się. Przedstawione przez wnioskodawcę własne stanowisko w sprawie - jest zatem nieprawidłowe.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl