IV/4306-0004/IN/07 - Czy spadek nabyty po zmarłym w dniu 27.07.2006r. spadkodawcy podlega zwolnieniu od podatku od spadków i darowizn, stosownie do art. 4a znowelizowanej z dniem 1 stycznia 2007r. ustawy o tym podatku?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 26 listopada 2007 r. Izba Skarbowa w Łodzi IV/4306-0004/IN/07 Czy spadek nabyty po zmarłym w dniu 27.07.2006r. spadkodawcy podlega zwolnieniu od podatku od spadków i darowizn, stosownie do art. 4a znowelizowanej z dniem 1 stycznia 2007r. ustawy o tym podatku?

Działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu zażalenia Pana (...) na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Pabianicach z dnia 28 sierpnia 2007 r. Nr US IV-076/3/07, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi odmawia zmiany ww. postanowienia.

Decyzja niniejsza jest ostateczna w administracyjnym toku instancji.

Wnioskiem z dnia 5 czerwca 2007 r. Pan (...) zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Pabianicach o dokonanie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, na podstawie art. 14 a powołanej w sentencji ustawy Ordynacja podatkowa.

W przedmiotowym wniosku podatnik podaje, iż art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 222, poz. 1629) stanowi, że art. 4 ust. 4 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą ma zastosowanie również do nabycia własności rzeczy i praw majątkowych, które nastąpiło po 12 maja 2006 r. Zatem spadek nabyty po zmarłym w dniu 27 lipca 2006 r. ojcu podlega zwolnieniu od podatku od spadków i darowizn, stosownie do art. 4a znowelizowanej z dniem 1 stycznia 2007 r. ustawy o tym podatku.

W postanowieniu z dnia 28 sierpnia 2007 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach uznał ww. stanowisko podatnika za nieprawidłowe - stwierdzając, że do spadków nabytych przed dniem 1 stycznia 2007 r. mają zastosowanie przepisy obowiązujące w dniu ich nabycia.

W zażaleniu z dnia 6 września 2007 r. (data stempla pocztowego) zatytułowanym odwołanie Pan (...) wnosi o uchylenie tego postanowienia, podając przy tym, iż zawiera ono rażąco wadliwe uzasadnienie prawne.

Po analizie obowiązujących w przedmiotowej sprawie przepisów prawa podatkowego Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi stwierdza, co następuje.

Przedmiotem sporu w sprawie jest kwestia stosowania przepisów przejściowych art. 3 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 222, poz. 1629) w odniesieniu do spadków nabytych między 13 maja a 31 grudnia 2006 r. Zdaniem tut. Organu, nabycie rzeczy i praw majątkowych tytułem spadku przed 1 stycznia 2007 r. - podlega opodatkowaniu według zasad określonych w ustawie o podatku od spadków i darowizn obowiązujących przed ww. zmianą.

Ww. ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. weszła w życie z dniem 1 stycznia 2007 r. W myśl ogólnej zasady wyrażonej w art. 3 ust. 1 do nabycia, które nastąpiło przed dniem wejścia w życie ustawy stosuje się przepisy obowiązujące przed zmianą. Wyjątek od ww. zasady stanowi m.in. art. 3 ust. 2, zgodnie z którym przepis art. 4 ust. 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn w nowym brzmieniu ma zastosowanie również do nabycia własności rzeczy i praw majątkowych, które nastąpiło po dniu 12 maja 2006 r. Przepis art. 3 ust. 2 ww. ustawy wyznacza wpływ nowej ustawy na stosunki prawne powstałe pod działaniem ustawy dotychczasowej wyłącznie w zakresie norm określonych w art. 4 ust. 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Biorąc pod uwagę systematykę ustawy o podatku od spadków i darowizn, w tym treść przepisu art. 4 ust. 4, który przed zmianą i po zmianie określa wyłącznie katalog podmiotów uprawnionych do korzystania ze zwolnień i ulg podatkowych, nie można uznać, że stanowi on podstawę prawną do stosowania innych przepisów ustawy, w tym w nim wymienionych, które wprowadzają ulgi i zwolnienia podatkowe. Jest to przepis o charakterze warunkowym, przyznający możliwość korzystania ze zwolnień określonych w ustawie - o ile nabywcy są wymienieni w tym przepisie. Nie można natomiast uznać, że stanowi on o wcześniejszym wejściu w życie art. 4 ust. 1 i art. 4 a ustawy o podatku od spadków i darowizn, skoro przepisy intertemporalne nie nadały im takiej mocy.

Na podstawie treści przepisów przejściowych nie można uznać, że ustawodawca przez wyraźne nadanie mocy wstecznej przepisowi art. 4 ust. 4 u.p.s.d. w nowym brzmieniu - w sposób zawoalowany nadał również moc wsteczną przepisowi art. 4a, najistotniejszemu dla całej nowelizacji.

Przyjęcie stanowiska reprezentowanego przez podatnika - oznaczałoby nierówność wobec prawa nabywców, którzy znaleźli się w tym samym stanie faktycznym. Premiowałoby bowiem osoby będące w identycznej sytuacji faktycznej i prawnej tylko z tego powodu, że nie przeprowadziły sądowego postępowania stwierdzającego nabycie spadku. Dla skorzystania z przedmiotowego zwolnienia nabywcy mają bowiem obowiązek dokonania zgłoszenia organowi podatkowemu nabycia własności rzeczy i praw majątkowych w terminie miesiąca od uprawomocnienia się orzeczenia stwierdzającego nabycie spadku.

Jednocześnie Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi zauważa, że w myśl art. 14 b § 5 Ordynacji podatkowej, organ odwoławczy w drodze decyzji zmienia albo uchyla postanowienie w sprawie interpretacji podatkowej w trybie zażaleniowym (na wniosek) bądź nadzorczym (z urzędu).

W obu tych trybach organ odwoławczy nie rozpoznaje sprawy, jedynie dokonuje kontroli postanowienia w sprawie interpretacji podatkowej i:

a)

zmienia postanowienie w sprawie interpretacji podatkowej w razie stwierdzenia konieczności usunięcia jego wady,

b)

uchyla postanowienie w sprawie interpretacji podatkowej w razie stwierdzenia, że postanowienie to, w ogóle nie powinno zostać wydane.

Tym samym, złożony przez podatnika wniosek o uchylenie zaskarżonego postanowienia potraktowano jak wniosek o zmianę tego postanowienia.

Biorąc pod uwagę powyższe - Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi postanawia jak w sentencji.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl