IUSIPD1/1/415/26/03 - Opodatkowanie dochodu z tytułu sprzedaży nieruchomości

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 czerwca 2003 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Gliwicach IUSIPD1/1/415/26/03 Opodatkowanie dochodu z tytułu sprzedaży nieruchomości

W odpowiedzi na pismo z dnia 6 maja 2003 r. (złożone w tut. dnia 8 maja 2003 r.) w sprawie w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym przychodu uzyskanego w 2001 r. z tytułu sprzedaży nieruchomości będącej środkiem trwałym - Pierwszy Urząd Skarbowy w Gliwicach zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, z późn. zm.), uprzejmie informuje:

1. Art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym na dzień 1 stycznia 2001 r. stanowił, iż "przychodem z działalności gospodarczej są również:

przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wykorzystywanego w działalności gospodarczej oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej nie będących nieruchomościami lub prawami, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio."

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 pkt a) odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, z zastrzeżeniem ust. 2, stanowi źródło przychodu: jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Natomiast zgodnie z ust. 2 w/w art. przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia:

1) na podstawie umowy przewłaszczenia w celu zabezpieczenia wierzytelności, w tym pożyczki lub kredytu - do czasu ostatecznego przeniesienia własności przedmiotu umowy,

2) w formie wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki lub spółdzielni środków obrotowych, środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych,

3) praw majątkowych innych niż wymienione w ust. 1 pkt 8 lit. b) i c) lub rzeczy ruchomych będących składnikami majątku związanymi z działalnością gospodarczą, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy należy uznać, że do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości.

Stanowi ona przychód z działalności gospodarczej wtedy, gdy jej przedmiotem jest budowa nieruchomości lub obrót nimi.

2. Sprzedaż nieruchomości stanowi przychód regulowany postanowieniami art. 19 w/w ustawy o podatku dochodowym. Przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości (...), jest jej wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy (...) w wysokości wartości rynkowej. Przepis art. 14 ust. 1 zdanie drugie stanowiący, iż u podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług, stosuje się odpowiednio.

Dochodu ze sprzedaży nieruchomości nie łączy się z dochodami z innych źródeł. Podatek ustala się w formie ryczałtu wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania sprzedaży na rachunek urzędu skarbowego właściwego wg miejsca zamieszkania podatnika, chyba że podatnik w tym samym terminie złoży oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży wyda na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) - art. 28 w/w ustawy o podatku dochodowym.

Odnośnie zapytania w sprawie podatku od towarów i usług informujemy, że urzędem właściwym do rozstrzygnięcia zagadnienia jest Urząd Skarbowy w Zabrzu, gdzie przesłane zostało Pana pismo.

Opublikowano: www.isnet.katowice.pl