IUSIPD1/1/415/21/04 - Opodatkowanie dotacji celowej pochodzącej ze środków budżetu państwa

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 marca 2004 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Gliwicach IUSIPD1/1/415/21/04 Opodatkowanie dotacji celowej pochodzącej ze środków budżetu państwa

Pytanie podatnika

Czy dotacja celowa otrzymana przez podatnika ze środków budżetu państwa podlega opodatkowaniu w przypadku podatnika korzystającego z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych?

Odpowiedź

Przepisy ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930, z późn. zm.) w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. e) stanowią, iż od przychodów, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 2 i 5-10 ustawy o podatku dochodowym, ryczałt wynosi 3,0%.

Z art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.) wynika, iż przychodem z działalności gospodarczej są również dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których, zgodnie z art. 22a-22o, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.

Ad. 1) Biorąc pod uwagę ww. przepisy otrzymaną dotację, jeżeli nie jest ona związana z modernizacją środka trwałego powodującą jego ulepszenie, o której mowa w art. 22g ust. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy zaewidencjonować w ewidencji przychodów w kolumnie obejmującej przychody opodatkowane wg stawki 3,0%.

Stosownie do przepisów art. 10 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930, z późn. zm., w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2004 r.), "zwolnienia od podatku dochodowego, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 43, 46, 47a, 111 i 114 ustawy o podatku dochodowym, stosuje się odpowiednio do podatników opłacających ryczałt od przychodów ewidencjonowanych".

Ad. 2) Na podstawie ewidencji podatkowej naszego Urzędu ustalono, że prowadzona przez wspólników spółki działalność została sklasyfikowana zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 października 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) (Dz. U. z 1997 r. Nr 128, poz. 829, z późn. zm.) pod symbolem 33 2 A - produkcja instrumentów i przyrządów pomiarowych, kontrolnych, badawczych, nawigacyjnych i innego przeznaczenia z wyjątkiem działalności usługowej.

Wg rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. z 1997 r. Nr 42, poz. 264), którego przepisy (określenie symbolu) stanowią podstawę określenia czy dla danej usługi przysługuje prawo do opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym i w jakiej wysokości ustalono, iż dział 33 - urządzenia oraz instrumenty medyczne, precyzyjne i optyczne, zegary i zegarki wg ww. rozporządzenia obejmuje:

- przyrządy i narzędzia oraz aparaturę kontrolno-pomiarową, badawczo-laboratoryjną i nawigacyjną,

a dział 73 usługi naukowo-badawcze obejmuje:

- badania, prace eksperymentalne i inne usługi badawczo-rozwojowe we wszystkich dziedzinach nauk.

Do działu 73 zalicza się następujące rodzaje działalności:

- badania podstawowe, czyli prace teoretyczne i doświadczalne mające na celu zdobycie nowej wiedzy,

- badania stosowane, czyli prace naukowe ukierunkowane na konkretne zastosowania praktyczne,

- prace rozwojowe ukierunkowane przede wszystkim na wyprodukowanie nowych wyrobów, zastosowanie nowych procesów technologicznych lub na doskonalenie stosowanych wyrobów i procesów technologicznych.

Dział ten nie obejmuje:

- państwowego zarządzania i wspierania badań naukowych, sklasyfikowanych w dziale 75,

- działalności doświadczalno-rozwojowej związanej z obronnością, sklasyfikowanej w 75.22.

Ponadto na podstawie Regulaminu udzielania dotacji na dofinansowanie projektów celowych dla małych i średnich przedsiębiorstw, ze środków budżetowych na naukę, opracowanego na podstawie przepisów:

- rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu Badań Naukowych z dnia 30 listopada 2001 r. w sprawie kryteriów i trybu przyznawania i rozliczania środków finansowych ustalonych w budżecie państwa na naukę (Dz. U. z 2001 r. Nr 146, poz. 1642),

- umowy z dnia 27 września 2001 r. zawartej pomiędzy KBN i FSNT-NOT,

- ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorstw (Dz. U. z 2002 r. Nr 141, poz. 1177)

ustalono, iż dotacja może być udzielona wyłącznie na dofinansowanie kosztów prac badawczo-rozwojowych, objętych projektem celowym, przy czym przez:

- projekt celowy, należy rozumieć projekt w wyniku którego uruchomiony zostaje nowoczesny wyrób lub technologia, bądź łącznie wyrób i technologia,

prace badawczo rozwojowe należy rozumieć:

- badania przemysłowe, które obejmują planowane badania mające na celu pozyskanie nowej wiedzy, która może być bezpośrednio przydatna do opracowania nowych albo znaczącego udoskonalenia istniejących produktów procesów lub usług,

- badania przedkonkurencyjne, które obejmują przekształcenie wyników badań przemysłowych na plany, założenia lub projekty nowych, zmodyfikowanych lub udoskonalonych produktów, lub procesów włączając w to wykonanie prototypu nieprzydatnego komercyjnie.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy i informację zawartą w piśmie, a mianowicie iż dotacja została przyznana na własne cele badawczo - rozwojowe mające na celu modernizację opracowanego, produkowanego i sprzedawanego przez jednostkę uroflometru (aparatura medyczna) tut. Urząd stoi na stanowisku, że jednostka prowadzi działalność objętą Działem 73 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) określoną jako prace rozwojowe ukierunkowane przede wszystkim na wyprodukowanie nowych wyrobów, zastosowanie nowych procesów technologicznych lub na doskonalenie stosowanych wyrobów i procesów technologicznych. Fakt, iż firma prowadzi działalność tę na własne potrzeby w określeniu zakresu działalności nie ma znaczenia.

Ponieważ jednak, organy podatkowe nie mają uprawnień do klasyfikacji działalności wg PKW i U ustalenie czy wspólnikom spółki cywilnej przysługuje prawo do opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym i w jakiej wysokości będzie mogło nastąpić po rozstrzygnięciu przez właściwy organ, zakresu wykonywanych przez jednostkę usług.

Organem właściwym w tej sprawie jest Prezes Głównego Urzędu Statystycznego, który Komunikatem z dnia 5 listopada 2002 r. w sprawie trybu wydawania opinii interpretacyjnych według obowiązujących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS z 2002 r. Nr 12, poz. 87, z późn. zm.) zobowiązał Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi do wydawania opinii interpretacyjnych. Tak więc w przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania zainteresowany podmiot może zwrócić się o wskazanie zaklasyfikowania rodzaju prowadzonej działalności, wyrobu lub usługi, towaru, środka trwałego lub obiektu budowlanego i wydanie opinii interpretacyjnej do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl