IUSBI-2/415/12/05 - Opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu ze sprzedaży nabytego w drodze spadku udziału w nieruchomości.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 maja 2005 r. Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty IUSBI-2/415/12/05 Opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu ze sprzedaży nabytego w drodze spadku udziału w nieruchomości.

Pytanie podatnika

Czy przychody z tytułu ustanowienia użytkowania gruntów mogą być opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w sytuacji, gdy pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania tych przychodów złożone zostanie po upływie terminu, o którym mowa w art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym?

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty działając na podstawie:

- art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60);

- art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) i art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) uznaje za prawidłowe stanowisko wyrażone we wniosku z dnia 7 lutego 2005 r. (uzupełnionym w dniu 4 marca 2005 r.) w sprawie opodatkowania przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.

W dniu 11 lutego 2005 r. wpłynął do tutejszego organu podatkowego wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż Pan X jest współwłaścicielem (udział w 3/4 części) siedmiu działek położonych we wsi Y. Nieruchomości te wchodziły w skład majątku wspólnego (współwłasność ustawowa) Pana X oraz jego żony. Zostały przez nich nabyte w latach 1994-1998. Jak wskazano we wniosku, zbycie działek nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie. Na podstawie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, spadek po żonie w połowie nabył mąż - Pan X i w połowie syn. Obecnie działki stanowią współwłasność Pana X i jego syna, przy czym przypadający Panu X udział we współwłasności wynika częściowo z nabycia spadku po żonie, a częściowo z udziału w małżeńskiej wspólności majątkowej. Na podstawie przedwstępnej umowy sprzedaży nieruchomości oraz umowy ustanowienia użytkowania nieruchomości Pan X, działając w imieniu własnym i syna, zobowiązał się do dokonania sprzedaży w/w nieruchomości na rzecz Spółki z o.o. Zgodnie z oświadczeniem zawartym w uzupełnieniu wniosku złożonym w dniu 4 marca 2005 r. przez adwokata (upoważnionego na podstawie substytucji do zastępowania pełnomocnika adw. Z), zbycie działek nie nastąpi w wykonaniu działalności gospodarczej.

Źródła przychodów określa art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.). W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) w/w ustawy, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d), wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 litery a)-c) w całości - jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny. Przepis ten nie ma zastosowania, zgodnie z art. 21 ust. 2 pkt 3 w/w ustawy, jeżeli przychód ze sprzedaży nieruchomości stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej lub z działów specjalnych produkcji rolnej w rozumieniu art. 14 ust. 2 pkt 1 w/w ustawy.

Z powołanych wyżej przepisów wynika, że nie ma znaczenia sposób nabycia nieruchomości, jeżeli zbycie nieruchomości nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostanie dokonane po upływie pięciu lat od daty nabycia. Nie w każdym jednak przypadku, przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości przed upływem tego okresu będzie podlegał opodatkowaniu. Ustawodawca w art. 21 ust. 1 w/w ustawy przewidział w tym zakresie zwolnienia od podatku. Zwolnieniem przedmiotowym na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) zostały objęte w całości przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze spadku, o ile przychód ze sprzedaży nieruchomości nie stanowi przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Reasumując, uzyskany przez Pana X przychód z odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości wynikający z małżeńskiej wspólności majątkowej nie będzie stanowił źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, zaś przychód ze sprzedaży udziału w nieruchomości, nabyty w drodze spadku będzie przedmiotowo zwolniony z 10% zryczałtowanego podatku dochodowego, przy spełnieniu warunku, że odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.

Reasumując, uzyskany przez Pana X przychód z odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości wynikający z małżeńskiej wspólności majątkowej nie będzie stanowił źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, zaś przychód ze sprzedaży udziału w nieruchomości, nabyty w drodze spadku będzie przedmiotowo zwolniony z 10% zryczałtowanego podatku dochodowego, przy spełnieniu warunku, że odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i w jego uzupełnieniu oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) przedstawiona interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawców. Jeśli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja o której mowa w art. 14a § 1 jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl