IUS PDFD1-415/11/06 - Kwalifikacja podatku od towarów i usług należnego od przekazanych nagród w ramach sprzedaży premiowej do kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 3 marca 2006 r. Izba Skarbowa w Katowicach IUS PDFD1-415/11/06 Kwalifikacja podatku od towarów i usług należnego od przekazanych nagród w ramach sprzedaży premiowej do kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gliwicach stwierdza, że stanowisko przedstawione przez Panią we wniosku złożonym w dniu 12 grudnia 2005 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej kwalifikowania podatku od towarów i usług do kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osob fizycznych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 grudnia 2005 r. do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gliwicach wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Przedstawiony przez Panią stan faktyczny jest następujący: prowadzi Pani w sklepie akcję promocyjną, zwaną programem lojalnościowym. "Program ten polega na zdobywaniu i gromadzeniu przez klientów sklepu punktów za dokonanie zakupów towarów o określonej wartości (powyżej 25 zł). Zgromadzone punkty klient zamienia (w momencie uzbierania odpowiedniej ilości punktów) na nagrody. Część tych nagród jest z normalnej oferty handlowej sklepu, część dokupuje się pod konkretnego klienta. Klient dokonuje wyboru nagrody z katalogu nagród, który dostaje zawsze przy otrzymaniu karty magnetycznej, na której gromadzi punkty. Dodatkowo zasady programu lojalnościowego zawarte są w regulaminie, dostępnym klientom do wglądu".

Opisana przez Panią sytuacja, w której klient dokonujący zakupów za określoną kwotę uzyskuje dodatkowo nagrodę za dokonanie zakupów, jednoznacznie świadczy o dokonaniu tzw. sprzedaży premiowej.

Pani pytanie dotyczy możliwości zaliczenia podatku VAT należnego od przekazania powyższych nagród do kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Uważa Pani, że "zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych podatek VAT, co do zasady nie stanowi kosztu uzyskania przychodu, z wyjątkiem VAT-u należnego w przypadku przekazania lub zużycia przez podatnika towarów lub świadczenia usług na potrzeby reprezentacji i reklamy. Powyższe oznacza, według Pani, że podatek VAT należny związany ze sprzedażą premiową należy naliczyć, ale nie stanowi on kosztu uzyskania przychodu."

Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony przez Panią, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gliwicach informuje, co następuje:

Przepisy w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych nie zawierają ścisłego katalogu wydatków, które są traktowane jako koszty uzyskania przychodów.

Z postanowień przepisu art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), wynika, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Natomiast zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów podatku od towarów i usług, z tym, że jest kosztem uzyskania przychodów między innymi:

-

podatek należny w przypadku:

-

importu usług oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, jeżeli nie stanowi on podatku naliczonego w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług; kosztem uzyskania przychodów nie jest jednak podatek należny w części przekraczającej kwotę podatku od nabycia tych towarów i usług, która mogłaby stanowić podatek naliczony w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług;

-

przekazania lub zużycia przez podatnika towarów lub świadczenia usług na potrzeby reprezentacji i reklamy, obliczony zgodnie z odrębnymi przepisami".

W stanie faktycznym opisanym przez Panią, gdzie mamy do czynienia ze sprzedażą premiowaną niemieszczącą się w pojęciu reklamy i reprezentacji nie będą miały zastosowania przepisy dotyczące reklamy i reprezentacji, zatem w świetle powyższego przepisu nie ma możliwości zakwalifikowania podatku VAT należnego od przekazanych nagród w ramach sprzedaży premiowej do kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wobec powyższego należy uznać za słuszne Pani stanowisko, stwierdzające, że podatek VAT należny związany ze sprzedażą premiową nie stanowi kosztu uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl