IUS/IIPO/436/1/2004 - Zamiana spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu na lokal mieszkalny, stanowiący odrębną nieruchomość a podstawa naliczenia podatku od czynności cywilnoprawnych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 1 marca 2004 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Gliwicach IUS/IIPO/436/1/2004 Zamiana spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu na lokal mieszkalny, stanowiący odrębną nieruchomość a podstawa naliczenia podatku od czynności cywilnoprawnych.

Pytanie podatnika

Czy podatek od czynności cywilnoprawnych od umowy zamiany spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu na lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość powinien być naliczony w wysokości 2% od różnicy wartości przedmiotowego prawa i nieruchomości, czy od wyższej wartości lokalu?

Odpowiedź

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 86, poz. 959 ze zm.) podstawą opodatkowania przy umowie zamiany jest - przy zamianie lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego na taki lokal lub prawo do lokalu - różnica wartości rynkowych zamienianych lokali lub praw do lokali. Taki sposób ustalania podstawy opodatkowania obowiązuje jedynie wtedy, gdy przedmiotem umowy zamiany są lokale mieszkalne stanowiące odrębną nieruchomość lub własnościowe spółdzielcze prawa do lokalu mieszkalnego. W świetle postanowień analizowanego przepisu, różnicę wartości rynkowej przyjmuje się jako podstawę obliczenia podatku zarówno wtedy, gdy dokonywana jest zamiana lokalu na inny lokal, jak i spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego na takie samo prawo, a także spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego na lokal mieszkalny.

W pozostałych przypadkach zamiany podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa rzeczy lub praw majątkowych, od których przypada wyższy podatek.

Opublikowano: www.isnet.katowice.pl