IUS-II/443/113/1/2005 - Czy opłaty pobierane przez spółdzielnię za czynności związane z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w których są garaże lub lokale użytkowe składające się z kilku składników, tj. opłata eksploatacyjna, fundusz remontowy, oświetlenie części wspólnych, podatek od nieruchomości łącznie (jako suma opłat) podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT, czy tylko pobierana opłata eksploatacyjna?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 lutego 2006 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie IUS-II/443/113/1/2005 Czy opłaty pobierane przez spółdzielnię za czynności związane z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w których są garaże lub lokale użytkowe składające się z kilku składników, tj. opłata eksploatacyjna, fundusz remontowy, oświetlenie części wspólnych, podatek od nieruchomości łącznie (jako suma opłat) podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT, czy tylko pobierana opłata eksploatacyjna?

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie - działając na podstawie art. 14a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 8 ust. 1, art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 4 listopada 2005 r., znak: GF/2839/2005, uzupełnionego pismami z dnia 10 stycznia 2006 r. i 3 lutego 2006 r., w sprawie wydania pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego w części dotyczącej pytania: Czy opłaty pobierane przez spółdzielnię za czynności związane z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w których są garaże lub lokale użytkowe składające się z kilku składników tj. opłata eksploatacyjna, fundusz remontowy, oświetlenie części wspólnych, podatek od nieruchomości łącznie (jako suma opłat) podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT, czy tylko pobierana opłata eksploatacyjna? - postanawia uznać stanowisko strony za prawidłowe.

Pismem z dnia 4 listopada 2005 r., znak: GF/2839/2005, uzupełnionym pismami z dnia 10 stycznia 2006 r. i 3 lutego 2006 r. Podatnik zwrócił się o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż członkowie spółdzielni posiadają tytuł prawny (spółdzielcze własnościowe prawo) do garaży lub lokali użytkowo-handlowych i użytkują je jako odrębne lokale. Z tego tytułu Spółdzielnia pobiera opłaty eksploatacyjne, analogicznie jak do mieszkań do których lokatorzy posiadają spółdzielcze prawo do lokalu.

W związku z tym przedmiotem zapytania Podatnika jest: czy opłaty pobierane przez Spółdzielnię za czynności związane z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w których są garaże lub lokale użytkowe składające się z kilku składników tj. opłata eksploatacyjna, fundusz remontowy, oświetlenie części wspólnych, podatek od nieruchomości łącznie (jako suma opłat) podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT, czy tylko pobierana opłata eksploatacyjna?. W ocenie Podatnika podstawę opodatkowania podatkiem VAT stanowią wszystkie składniki opłat eksploatacyjnych dotyczących lokali użytkowych i garaży tj. opłata eksploatacyjna, fundusz remontowy, oświetlenie części wspólnych, podatek od nieruchomości.

Po rozpatrzeniu przedmiotowej sprawy Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 tej ustawy o VAT - co wynika z brzmienia art. 8 ust. 1 ustawy o VAT.

W opisanym przez Podatnika stanie faktycznym mamy do czynienia z pobieraniem opłat za czynności związane z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości, w których są garaże lub lokale użytkowe, na które składają się opłata eksploatacyjna, fundusz remontowy, oświetlenie części wspólnych, podatek od nieruchomości. W myśl ogólnych zasad ustawy o VAT, w przypadku świadczenia konkretnej usługi, nie powinno się wyodrębniać poszczególnych elementów, które na tę usługę się złożyły i opodatkować ich osobno, ponieważ usługodawca sprzedaje określoną usługę, a nie elementy (koszty), które się na nią składają. Znajduje to potwierdzenie w brzmieniu przepisu art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym, podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży (w tym przypadku świadczenia usług) pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy (...).

Z cytowanego powyżej przepisu wynika, że podstawą opodatkowania jest cała kwota należna z tytułu świadczonej usługi. Nie ma zatem podstaw do wyodrębniania z opłat pobieranych przez Spółdzielnię za eksploatację i utrzymania nieruchomości, stanowiących podstawę opodatkowania podatkiem VAT, ich elementów składowych tj. fundusz remontowy, oświetlenie części wspólnych, podatek od nieruchomości.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl