ITPP3/443-94/11/JK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 31 maja 2011 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP3/443-94/11/JK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 22 marca 2011 r. (data wpływu 1 kwietnia 2011 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości obniżenia kwoty podatku w ramach realizacji projektu stworzenia regionalnego portalu internetowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 kwietnia 2011 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczący podatku od towarów i usług w zakresie możliwości obniżenia kwoty podatku w ramach realizacji projektu stworzenia regionalnego portalu internetowego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca wskazuje, iż działa jako stowarzyszenie w rozumieniu ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. - Prawo o stowarzyszeniach. Jest organizacją społeczną, która nie działa w celu osiągnięcia zysku oraz zwolnioną podmiotowo z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.). Stowarzyszenie wskazuje ponadto, że nie nabywa towarów i usług, które będą następnie wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Obecnie Wnioskodawca zamierza pozyskać środki w konkursie LEADER "Małe Projekty" realizowanym przez Lokalną Grupę Działania. Celem projektu jest stworzenie regionalnego portalu internetowego, którego dopełnieniem będzie gazeta lokalna. Otrzymane dofinansowanie przeznaczone będzie w całości na realizację celów statutowych, w tym służących: świadczeniu usług na rzecz rozwoju gminy, promocji lokalnych inicjatyw społecznych, kulturalnych i gospodarczych mieszkańców, podtrzymywaniu tradycji lokalnych, przedsięwzięciom z zakresu edukacji, oświaty i wychowania, oraz promocji zdrowia. Stowarzyszenie otrzyma na realizację projektu dofinansowanie, polegające na przekazaniu środków publicznych na zwrot poniesionych przez Stowarzyszenie kosztów kwalifikowanych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Stowarzyszenie będzie posiadało możliwość odzyskania podatku VAT od poniesionych nakładów finansowych na wykonywanie zadań statutowych polegających na prowadzeniu portalu internetowego i wydawaniu gazety lokalnej wykonywanych w ramach realizacji projektu LEADER "Małe projekty" - PROW 2007-2013.

Stanowisko Wnioskodawcy.

W ocenie Zainteresowanego, Stowarzyszenie nie będzie posiadało możliwości odliczenia naliczonego podatku na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż nabywane towary i usługi nie będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Powyższe wynika z faktu, że Wnioskodawca korzysta ze zwolnienia podmiotowego oraz nie wykonuje czynności opodatkowanych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Stosownie do przepisu art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z treści cytowanego wyżej przepisu wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług oraz niepodlegających temu podatkowi.

W treści złożonego wniosku wskazano, iż Wnioskodawca zamierza realizować projekt LEADER "Małe projekty" - PROW 2007-2013. Pozyskane w ramach tego zadania środki zostaną przeznaczone na stworzenie regionalnego portalu internetowego, którego dopełnieniem będzie gazeta lokalna. Otrzymane dofinansowanie przeznaczone będzie w całości na realizację celów statutowych, w tym służących: świadczeniu usług na rzecz rozwoju gminy, promocji lokalnych inicjatyw społecznych, kulturalnych i gospodarczych mieszkańców, podtrzymywaniu tradycji lokalnych, przedsięwzięciom z zakresu edukacji, oświaty i wychowania oraz promocji zdrowia.

Zainteresowany wskazuje także, iż działa jako stowarzyszenie na podstawie przepisów ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. - Prawo o stowarzyszeniach (tekst jedn. Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 855 z późn. zm.), a nabywane towary i usługi nie będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Jak wskazuje Wnioskodawca, powyższe wynika z faktu, że korzysta ze zwolnienia podmiotowego. W tym miejscu wskazać należy, iż we wniosku błędnie powołano przepis art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy, który został uchylony ustawą z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 226, poz. 1476), która weszła w życie 1 stycznia 2011 r.

Biorąc pod uwagę opis zdarzenia przyszłego oraz treść powołanych przepisów należy stwierdzić, że Stowarzyszeniu nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego na zasadach, wynikających z ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż nie będzie istniał związek towarów i usług nabywanych w ramach przedmiotowego projektu z czynnościami opodatkowanymi.

Zaznaczyć jednak należy, iż niniejsza interpretacja została wydana w oparciu o zdarzenie przyszłe opisane w złożonym wniosku, z którego wprost wynikało, że nabywane w ramach wskazanego projektu towary i usługi nie będą służyć czynnościom opodatkowanym oraz Wnioskodawca korzysta ze zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153 poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl