ITPP3/443-719/14/AT

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 27 lutego 2015 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP3/443-719/14/AT

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 12 grudnia 2014 r. (data wpływu 17 grudnia 2014 r.), uzupełnionym w dniu 11 lutego 2015 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia w związku ze sprzedażą udziałów w nieruchomości - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 grudnia 2014 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 11 lutego 2015 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia w związku ze sprzedażą udziałów w nieruchomości.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W drodze dziedziczenia, po ojcu zmarłym w dniu... 2012 r., Wnioskodawca nabył udziały w nieruchomości położonej w miejscowości... w gminie.... Akt poświadczenia dziedziczenia został sporządzony... 2013 r. Pozostałymi właścicielami nieruchomości są inni spadkobiercy zmarłych wcześniej dziadków, do których ta nieruchomość pierwotnie należała - ich dwie żyjące córki, synowa (żona nieżyjącego syna), wnuki (dzieci nieżyjącego syna) oraz brat Wnioskodawcy. Osoby te (pozostali właściciele gospodarstwa) posiadają udziały o różnej wielkości i nie każdej działki. Nieruchomość ta (gospodarstwo rolne o łącznej powierzchni... ha oraz... ha nieużytków) składa się z następujących działek:

* nr działki:.., wielkość udziału Wnioskodawcy..., oznaczenie użytku Ps IV/B-RIVa, powierzchnia użytku..., powierzchnia działki...;

* nr działki:.., wielkość udziału Wnioskodawcy..., oznaczenie użytku Ps IV, powierzchnia użytku..., powierzchnia działki...;

* nr działki:.., wielkość udziału Wnioskodawcy..., oznaczenie użytku RIVb/RV/N, powierzchnia użytku...,..., powierzchnia działki...;

* nr działki:.., wielkość udziału Wnioskodawcy..., oznaczenie użytku RIIIa/RIVa/RIVb/PsIV/N, powierzchnia użytku...(...)...(...)..., powierzchnia działki...;

* nr działki:.., wielkość udziału Wnioskodawcy..., oznaczenie użytku ŁIV, powierzchnia użytku..., powierzchnia działki...;

* nr działki:.., wielkość udziału Wnioskodawcy..., oznaczenie użytku ŁIV, powierzchnia użytku..., powierzchnia działki....

Działka nr... jest częściowo zabudowana budynkiem mieszkalnym, stodołą i oborą - wszystkie budynki mają po kilkadziesiąt lat (przedwojenna zabudowa) i są w złym stanie technicznym. Płacony jest od tej działki podatek rolny na rzecz Gminy....

Na działce nr... znajduje się budynek mieszkalny oddany do użytku w 2008 r. Płacony jest od tej działki podatek rolny oraz podatek od nieruchomości za ww budynek mieszkalny o pow.... m2 na rzecz Gminy..... Działki...,...,...,... są działkami niezabudowanymi. Płacony jest od tych działek podatek rolny - na rzecz Gminy....

Teren, na którym znajdują się wszystkie działki nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Natomiast opracowane "Studium uwarunkowań i kierunków rozwoju gminy..." lokuje miejscowość... w strefie III o przeznaczeniu rolniczo-gospodarczym.

Wszyscy właściciele posiadający udziały w ww nieruchomości - gospodarstwie rolnym i nieużytkach - chcą ją sprzedać w całości, jednemu nabywcy. Nabywca ten jest rolnikiem, prowadzi sąsiednie gospodarstwo rolne. Nabywca nabędzie tę nieruchomość w celu powiększenia własnego gospodarstwa rolnego i na cele rolnicze - stosowne oświadczenie nabywcy zostanie zamieszczone w aktach notarialnych sprzedaży.

W związku z tym, iż część z osób uczestniczących w transakcji sprzedaży jako sprzedający, nie posiada udziałów w jednej lub dwóch działkach wchodzących w skład całej nieruchomości - sprzedaż nastąpi trzema aktami notarialnymi, tak aby osoby wymienione w akcie notarialnym jako sprzedający były właścicielami wszystkich działek, których dany akt dotyczy. Wszystkie akty dotyczące sprzedaży przedmiotowego gospodarstwa zostaną sporządzone dla jednego nabywcy i jednocześnie w tym samy dniu.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy dochód Wnioskodawcy - z udziałów - przy sprzedaży całej opisanej powyżej nieruchomości - gospodarstwa rolnego nieużytków - nabytej w drodze dziedziczenia, a sprzedawanej rolnikowi, na cele rolnicze, będzie zwolniony z zapłaty VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, zbycie udziałów w ww. nieruchomości jest zwolnione od podatku od towarów i usług. Sprzedaż ta ma charakter incydentalny, jest sprzedażą części majątku osobistego, który Wnioskodawca nabył w drodze spadku po ojcu, a sprzedaż nie jest przedmiotem działalności gospodarczej. Ponadto jest zwolniona od podatku od towarów i usług, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług: "dostawa terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane" (sprzedane zostaną tereny rolnicze i nieużytki, a nie tereny budowlane), sprzedawane działki nie są objęte żadnym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który mógłby przewidywać zmianę sposobu użytkowania gruntów na inny niż rolniczy. Także opracowane dla gminy studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego lokuje miejscowość... w Strefie III o przeznaczeniu rolniczo-gospodarczym.

Zwolnieniu podlegają także - na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 "dostawa budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy: a) dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim, b) pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą budynku budowli lub ich części upłyną okres krótszy niż 2 lata", a zgodnie z art. 29a ust. 8, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale związanych z gruntem albo części takich budynków lub budowali z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Wszystkie budynki na działce nr... są budynkami przedwojennymi, a dom na dz. nr... został oddany do użytkowania w 2008 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) - zwanej dalej ustawą - opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Przez towary, stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy, rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Nie każda czynność stanowiąca dostawę, w rozumieniu art. 7 powołanej wyżej ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem był podatnikiem podatku od towarów i usług.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Pojęcie działalności gospodarczej zostało zdefiniowane w ust. 2 ww. artykułu - obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług w świetle powyższych przepisów jest spełnienie dwóch przesłanek łącznie: po pierwsze dana czynność ujęta jest w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po drugie - czynność została wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

W świetle powyższego należy stwierdzić - mając również na uwadze aktualne orzecznictwo sądowe - że okazjonalna sprzedaż nieruchomości gruntowej, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż brak jest normatywnych przesłanek, aby uznać Wnioskodawcę za podatnika tego podatku.

Podkreślić należy, że powyższe orzeczenie TSUE wyznacza aktualnie kierunki interpretacyjne i stanowi podstawę orzeczeń Naczelnego Sądu Administracyjnego i Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, np. NSA z dnia 18 października 2011 r. (sygn. akt I FSK 1536/10), z dnia 9 listopada 2011 r. (sygn. akt I FSK 1658/11), z dnia 9 listopada 2011 r. (sygn. akt. I FSK 1656/11) oraz WSA z dnia 1 grudnia 2011 r. (sygn. akt I SA/Po 670/11), z dnia 14 grudnia 2011 r. (sygn. akt I SA/Po 730/11), które zapadły na tle wyroku Trybunału.

W niniejszej sprawie można więc uznać, że miało miejsce wykorzystywanie wyłącznie do celów prywatnych w całym okresie posiadania wyłącznie pod warunkiem, że Wnioskodawca nie dokonywał żadnych czynności przygotowawczych do zbycia, w szczególności inicjujących zmianę przeznaczenia gruntu, jego uzbrojenie.

Przenosząc powyższe na grunt niniejszej sprawy trudno uznać Wnioskodawcę za podatnika podatku od towarów i usług, w związku z planowaną sprzedażą przedmiotowych udziałów w nieruchomości. Pomimo, że przedmiot dostawy spełnia definicję towaru, o którym mowa w art. 2 pkt 6 ustawy, to nie można uznać, że dokonując sprzedaży udziałów w nieruchomości Wnioskodawca działa w charakterze handlowca. Okoliczności sprawy nie wskazują, aby opisane we wniosku udziały w nieruchomości zostały nabyte w celach handlowych (nabyto udziały w drodze dziedziczenia). Tym samym brak podstaw do konkluzji pozwalającej przypisać Wnioskodawcy statusu podatnika podatku od towarów i usług.

Sprzedając opisane we wniosku udziały w nieruchomości, Wnioskodawca korzystać będzie z przysługującego Jemu prawa do rozporządzania własnym majątkiem. Zatem ww. czynności sprzedaży oznaczają działanie w sferze prywatnej, do której unormowania ustawy o podatku od towarów i usług nie mają zastosowania. Wnioskodawca dokonywać będzie zbycia udziałów w nieruchomości należących do majątku prywatnego.

Z powołanych wyroków wynika bowiem, że podejmowanie zorganizowanych działań, takich jak podział gruntu na mniejsze działki, uzbrojenie terenu, wydzielenie dróg wewnętrznych, uzyskanie przed sprzedażą decyzji o warunkach zabudowy, wykonywanie czynności marketingowych, świadczy o tym, że czynności te przybierają formę zawodową (profesjonalną) a ponieważ w przedmiotowej sprawie nie mamy do czynienia ze zbiorem tych zorganizowanych działań - sprzedaż udziałów w nieruchomości należących do majątku prywatnego - nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Jednocześnie zwrócić należy uwagę, że w przypadku podmiotu niebędącego podatnikiem VAT nie może być ponadto mowy o zastosowaniu zwolnienia od podatku od towarów i usług w związku z daną czynnością, albowiem zwolnienia w tym zakresie mają zastosowanie w przypadku podatników, a wiec względem podmiotów, wobec których znajduje zastosowanie reżim opodatkowania tym podatkiem. W szczególności więc w sytuacji dostawy udziałów w niezabudowanych działkach gruntu nie mają zastosowania przepisy art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, natomiast w sytuacji dostawy udziałów w zabudowanych działkach nie znajdują zastosowania przepisy art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy w powiązaniu z art. 29a ust. 8 ustawy, przewidujące odpowiednio zwolnienia od podatku z tytułu dostawy: terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane; budynków, budowli lub ich części, na warunkach wskazanych w tych przepisach.

W złożonym wniosku poinformowano, że Wnioskodawca (osoba fizyczna nieprowadząca działalności), w drodze dziedziczenia nabył udziały w nieruchomości. Pozostałymi właścicielami nieruchomości są inni spadkobiercy. Osoby te (pozostali właściciele gospodarstwa) posiadają udziały o różnej wielkości i nie każdej działki. Nieruchomość ta (gospodarstwo rolne o łącznej powierzchni... ha oraz... ha nieużytków) składa się z szeregu działek - niezabudowanych i zabudowanych. W związku z tym, iż część z osób uczestniczących w transakcji sprzedaży jako sprzedający, nie posiada udziałów w jednej lub dwóch działkach wchodzących w skład całej nieruchomości - sprzedaż nastąpi trzema aktami notarialnymi, tak aby osoby wymienione w akcie notarialnym jako sprzedający były właścicielami wszystkich działek, których dany akt dotyczy. Wszystkie akty dotyczące sprzedaży przedmiotowego gospodarstwa zostaną sporządzone dla jednego nabywcy i jednocześnie w tym samy dniu.

Wątpliwości Wnioskodawcy sprowadzają się do kwestii możliwości skorzystania ze zwolnienia od VAT czynności sprzedaży przez Niego posiadanych udziałów w nieruchomości - gospodarstwa rolnego nieużytków - nabytej w drodze dziedziczenia, a sprzedawanej rolnikowi, na cele rolnicze.

Mając na uwadze powołane przepisy prawa w powiązaniu z przedstawionym we wniosku zdarzeniem przyszłym należy stwierdzić, że Wnioskodawca nie będzie działał w związku z opisaną sprzedażą w charakterze podatnika i w rezultacie - wbrew stanowisku wyrażonemu we wniosku - nie będzie mógł korzystać w związku z tą transakcją ze zwolnienia od podatku.

W związku z powyższym, pomimo częściowego podzielenia twierdzenia Wnioskodawcy sprowadzających się do poglądów, że wskazana we wniosku sprzedaż nie jest przedmiotem działalności gospodarczej, z uwagi na stwierdzenia odnoszące się do możliwości skorzystania ze zwolnień w zakresie podatku od towarów i usług, stanowisko Wnioskodawcy uznano za nieprawidłowe.

Zaznacza się, że interpretacja nie wywołuje skutków podatkowoprawnych względem pozostałych współwłaścicieli nieruchomości.

Końcowo podkreślić należy, że niniejsza interpretacja została wydana w oparciu o przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe, co oznacza, że w przypadku gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny (w szczególności wskazujący na zorganizowane działania Wnioskodawcy w kontekście wskazanego orzecznictwa), interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl